Ogłoszenie

Piękno pod stopami kraśniczan i nie tylko

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Często szukając pięknych i interesujących rzeczy rozglądamy się wokół siebie, zadzieramy głowę do góry, a tymczasem warto spojrzeć też czasami pod nogi. Namawia do tego, "zakręcony" na punkcie matematyki i zarażający swoją pasją innych, nauczyciel tego przedmiotu w kraśnickim Zespole Szkół nr 2 im. Mikołaja Reja, Tomasz Grębski. O tym co takiego pięknego pan Tomek dostrzegł pod stopami można przeczytać w najnowszym, listopadowym numerze czasopisma "Wiedza i Życie" i na jego stronie internetowej.

W artykule pt. "Piękno pod stopami" w czasopiśmie "Wiedza i życie" i w informacji na swojej stronie internetowej Tomasz Grębski zachęca, by przyjrzeć się niby zwykłym rzeczom, na które idąc do pracy, szkoły, na zakupy, czy po prostu spacerując nie zwracamy uwagi - pokrywom ulicznych studzienek.

- Czy kiedykolwiek ktoś z Was zwrócił na nie uwagę? Ja przyglądam się im od jakiegoś czasu, a zaczęło się od przyglądania się im pod kątem matematycznych zależności. Mamy tu symetrię osiową, środkową, wielokąty, proste, itp. Oprócz tego możemy zauważyć jeszcze wiele innych ciekawych motywów dekoracyjnych, a niektóre pokrywy przedstawiają herby miast, wydarzenia, różne symbole - przekonuje matematyk z "Reja".

Artykuł Tomasza Grębskiego "Piękno pod stopami", który ukazał się w czasopiśmie "Wiedza i życie", odnaleźć można tutaj.

 

Temat ten w odniesieniu do Kraśnika, okraszony galerią zdjęć autorstwa pana Tomka i jego uczniów, odnaleźć można natomiast tutaj.

 

Zdjęcie główne jednej z pokryw ulicznych studzienek jakie odnaleźć można w Kraśniku, dołączone do artykułu, wykonała Izabela Gogółka , natomiast autorką zdjęcia umieszczonego w tekście jest Aleksandra Duda.

Najnowsze ogłoszenia