Są przeciw reformie oświaty. Chcą w tej sprawie referendum

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

To nie jest żadna reforma, to jest deforma – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poseł Platformy Obywatelskiej Wojciech Wilk. Razem z przewodniczącą Związku Nauczycielstwa Polskiego Anną Marcinkowską rozpoczęli akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy oświaty.

Od września zacznie funkcjonować w Polsce nowy system oświaty. Likwidowane zostaną gimnazja a szkoła podstawowa trwać będzie 8 lat. Zmiany krytykuje m.in. Platforma Obywatelska.

- To wszystko niepokoi, bo zostało wprowadzone w kompletnym chaosie bez żadnych konsultacji. A przede wszystkim te zmiany będą niekorzystne głównie dla uczniów, ale i nauczycieli, rodziców i samorządowców – mówił poseł PO Wojciech Wilk.

Poseł staje w obronie gimnazjów, które już prawie 18 lat funkcjonują w naszym kraju.

- Pani minister ciągle mówi, że gimnazja się nie sprawdziły, że Polska szkoła źle funkcjonuje nie podając na to żadnych twardych dowodów. Z jednej strony mamy słowa pani minister a z drugiej wyniki międzynarodowych badań, które stawiają naszych gimnazjalistów nie tylko w czołówce europejskiej ale i światowej – mówił Wojciech Wilk podczas konferencji.

Jak mówią politycy na reformie stracić mają także nauczyciele.

- Pani minister mówi, że reforma nie przyniesie zwolnień, ale wyliczenia ZNP mówią co innego, że te zwolnienia będą. Pani minister mówi, że samorządy otrzymali pieniądze na wprowadzenie tej reformy. Ja rozmawiam z samorządowcami i takich pieniędzy na dzień dzisiejszy nie ma. Dużo słów, a efekt niepewny, który naszym zdaniem spowoduje degradacje polskiej szkoły. Jako Platforma Obywatelska i jako ZNP podjęliśmy inicjatywę w sprawie obywatelskiego referendum by to szaleństwo zatrzymać – mówił poseł Wilk.

Od września 2017 roku wygaszane będzie Gimnazjum Nr 1 w dzielnicy fabrycznej. Na ten problem zwróciła uwagę Anna Marcinkowska z ZNP.

- My jako Związek Nauczycielstwa Polskiego zbieramy dane dotyczące skutków wprowadzania reformy oświaty. W najgorszej sytuacji są nauczyciele Publicznego Gimnazjum nr 1. Jeśli chodzi o rok szkolny 2017/18 będzie brak około 258 godzin. Gdybyśmy przeliczyli te godziny na 6 klas, bo tak to mniej więcej funkcjonuje, dało by to sumę 14 etatów dla nauczycieli którzy nie będą mieli pracy. To jest bardzo niepokojące – mówiła powiatowa szefowa ZNP.

Konferencja zapoczątkowała zbieranie podpisów pod wnioskiem o obywatelskie referendum w tej sprawie. Zbiórka ma potrwać co najmniej do końca marca. Podpisy zbierają przedstawiciele ZNP w swojej siedzibie przy ul. Słowackiego 7 (budynek Bursy) oraz przedstawiciele Platformy Obywatelskiej w  biurze posła Wojciecha Wilka przy ul. Lubelskiej 58a. Będą także uliczne akcje zbierania podpisów pod projektem.

Inicjatorzy referendum wierzą, że zebrane podpisy zmuszą rządzących do refleksji i zmiany decyzji w tej sprawie.