Młodzież szkoliła się w greckich firmach z branży IT

Edukacja
Czcionka

Grupa 55 uczniów z Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku oraz 7 uczniów z Zespołu Szkół CKZiU im. Orląt Lwowskich w Urzędowie, kształcących się w zawodzie technik informatyk, na przełomie września i października odbyła zagraniczny, 3 – tygodniowy staż zawodowy w greckich przedsiębiorstwach branży IT.

Projekt pt. „Rozwój przyszłych programistów na europejskim rynku pracy” nr 2016-1-PL01-KA102-024100, współfinansowany był przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus +, sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Organizatorem projektu było GT Future Communication Sp. z o.o. Uczestnicy dzięki udziałowi w stażu zdobyli szereg nowych umiejętności praktycznych m.in. z programowania, konfiguracji sprzętu informatycznego, nauki dodatku do Excela programu Microsoft - Power Query. Poza tym nauczyli się funkcjonować w zespole specjalistów, zdobyli praktyczną wiedzę na temat funkcjonowania firmy informatycznej, nauczyli się odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz rozwinęli samodzielne i kreatywne myślenie.

 

 

Zagraniczny staż oraz przebywanie w międzynarodowym środowisku pozwolił uczestnikom na podszkolenie języka angielskiego zarówno tego branżowego, którym posługiwali się podczas praktyk, oraz codziennego, wykorzystywanego w sytuacjach interpersonalnych.

Prócz czysto zawodowych kompetencji uczniowie zwiedzili również wiele interesujących miejsc, m.in. Meteory – zespół prawosławnych klasztorów na wzgórzach skalnych, wyruszyli z portu Amaliapolis kutrem rybackim na połów małż, zwiedzili również okolice masywu Olimpu – miasteczko Litochoro z którego szli przepięknym wąwozem rzeki Enipeas docierając do wodospadu.

 

 

Na zakończenie stażu każdy uczestnik otrzymał Certyfikat uczestnictwa potwierdzający zdobyte kompetencje w wersji polskiej i angielskiej. Niebawem odbędzie się również uroczyste rozdanie dokumentów Europass Mobilność, które w wersji polskiej i angielskiej, podpisane przez beneficjenta projektu oraz partnera greckiego będą doskonałym uzupełnieniem posiadanych umiejętności podczas starania się o pracę w przyszłości.

Uczestnicy wrócili ze stażu wzbogaceni o nowe doświadczenia, szczęśliwi, dzieląc się spostrzeżeniami z najbliższymi.