Rozpoczęcie roku szkolnego w kraśnickim PG1 z mocnymi siatkarskimi akcentami. Foto

Edukacja
Czcionka

W tym roku mija 7 lat od otwarcia hali sportowej im. Arkadiusza Gołasia oraz 5 lat od przystąpienia Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów w Kraśniku do Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Rocznice tych wydarzeń były między innymi okazją, by tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego we wspomnianej placówce połączyć z inauguracją kolejnego roku działalności SOS-ów. Była podczas tej uroczystości więc mowa przede wszystkim o siatkarskim szkoleniu, ale nie udało się też uciec od tematu reformy edukacji, która w największym stopniu dotknie właśnie gimnazja.

- Siatkarskie Ośrodki Szkolne to świetny pomysł na tworzenie zrębów zawodowej piłki siatkowej. W Polsce sprawdziły się. Nie myślę o nieudanych Mistrzostwa Europy, były wielkie oczekiwania, ale w lipcu zdobyliśmy Mistrzostwo Świata w piłce siatkowej juniorów. I to jest nasza przyszłość, i to jest efekt Szkolnych Ośrodków Siatkarskich – podkreślał podczas dzisiejszej uroczystości wiceminister sportu i turystyki Jarosław Stawiarski.

Burmistrz Mirosław Włodarczyk zwrócił z kolei uwagę, że kraśnickie Publiczne Gimnazjum nr 1 jest doskonałym przykładem tego, jak należy łączyć te elementy, które powinny się składać na edukację, czyli naukę, sport i wychowanie patriotyczne. Nawiązał przy tym do działających przed wojną Towarzystw Gimnastycznych „Sokół”, które propagowały sport i zdrowy styl życia, ale przy tym dużą wagę poświęcały rozwijaniu świadomości narodowej oraz postaw obywatelskich.

- Życzę wam żebyście potrafili sobie stawiać wysoko poprzeczkę, wysokie cele, i potrafili je osiągnąć – zachęcał młodzież burmistrz Włodarczyk.

 

 

O tym, że sport jest ważnym elementem wszechstronnej edukacji i wychowania mówił także Waldemar Kasprzyk, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

- Cieszę się bardzo, że SOS w tej szkole funkcjonuje, bo uprawianie sportu powoduje, że lepiej też wchodzi wiedza z historii, matematyki, fizyki. Wierzcie, że to jest bardzo ważne w życiu, bo nielicznym udaje się osiągnąć wyniki mistrzowskie. Większość musi robić coś innego, ale na pewno siatkówka zostanie w waszych sercach do końca życia – przekonywał prezes Kasprzyk.

Do słów ministra Stawiarskiego o roli jaką już ogrywają Siatkarskie Ośrodki Szkolne nawiązał z kolei były trener reprezentacji Polski, obecnie szef tego projektu.

- 9 chłopaków którzy byli w naszych gimnazjach zostało mistrzami świata. Większość z nich to są chłopcy z małych miejscowości. Macie więc naprawdę przykład do którego trzeba dążyć. Życzę wam z całego serca żebyście w przyszłości również odnosili takie sukcesy jak wasi trochę starsi koledzy – mówił do gimnazjalistów Waldemar Wspaniały.

 

 

Na co dzień zawodnicy kraśnickiego Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego doskonalą swoje umiejętności pod okiem trenerów: Mieczysława Biernackiego, Michała Wojcieszkiewicza i Mateusza Stępniaka.


Zobacz też:
IX miejsce siatkarzy z kraśnickiego PG nr 1 na Mistrzostwach Polski w Elblągu
Siatkarze z PG1 najlepsi w województwie w „plażówce”
Siatkarze z kraśnickiego PG nr 1 mistrzami województwa w Gimnazjadzie
Siatkówka. 8 zawodników i trener MKS Kraśnik jadą na obóz kadry młodzików województwa lubelskiego
Siatkówka: Kadeci kraśnickiego MKS-u w Ćwierćfinałach Mistrzostw Polski


Jak wspomnieliśmy na wstępie, nie zabrakło podczas dzisiejszego spotkania także tematu reformy edukacji.

- Stoimy u progu reformy systemu edukacji, której konsekwencje obserwujemy na co dzień w życiu szkoły. Z punktu widzenia naszej praktyki pedagogicznej dostrzegamy zjawiska odbiegające od oczekiwań i wyobrażeń. Myślę jednak, że powinna towarzyszyć nam świadomość, że to osobowość i profesjonalizm pedagogów są zasadniczym czynnikiem kształtującym poziom edukacji, a sukcesy młodzieży stają się świadectwem naszego rozwoju zawodowego i sensem ponoszonego przez nas wysiłku – mówiła dyrektor szkoły Małgorzata Siewierska-Lodowska.

 

 

- Kochani ja byłem od 1997 do 2002 roku dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 i zmniejszałem swoją szkołę z ośmioklasowej do sześcioklasowej. Jakoś to przeszło bezboleśnie i liczę na to, że likwidacja gimnazjum i powstanie na to miejsce ośmioklasowej szkoły podstawowej również przebiegnie bezboleśnie, nie dotknie nauczycieli w Kraśniku i nie dotknie poziomu kształcenia zarówno w sferze edukacyjnej, jak i sportowej – zapewniał wiceminister Stawiarski.

Po oficjalnej części uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w Publicznym Gimnazjum nr 1 i Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych jej uczestnicy obejrzeli film o kraśnickim SOS-ie, a także zobaczyli pokaz gimnastyczny w wykonaniu gimnazjalistek oraz trening młodych siatkarzy.

 

Zdjęcia z rozpoczęcia roku szkolnego w PG1 możecie zobaczyć tutaj.

 

Mamy też dla Was fotorelację z pierwszego dnia nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 5. Odnajdziecie ją tutaj.