Drużyna z kraśnickiej Trójki na podium I Rundy LG Mistrzostw Polski Szkół w E-Sporcie

Edukacja
Czcionka

Przed tygodniem, w ostatni piątek września, w Świdniku odbyła się I runda LG Mistrzostw Polski Szkół w E-Sporcie. Doskonale spisała się podczas niej drużyna z kraśnickiego Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku. Nasza młodzież rywalizację zakończyła na 3. miejscu.

E-sport to coraz bardziej popularna forma rywalizacji, która odbywa się na płaszczyźnie gier komputerowych. Jej miłośników nie brakuje także w powiecie kraśnickim, między innymi w Zespole Szkół nr 3. To tutaj jeszcze w ubiegłym roku szkolnym odbył się międzyszkolny turniej w e-sporcie „ZS3 Cooler Master”. Jego celem była między innymi promocja nowej klasy o profilu właśnie e-sport – projektowanie gier.

We wrześniu z inicjatywy młodzieży, a konkretnie Przemka Pietruszki z 3 klasy technikum informatycznego, drużyna „zbudowana” w Trójce wzięła udział we wspomnianej już na wstępie I rundzie LG Mistrzostw Polski Szkół w E-Sporcie, która odbyła się w Świdniku. Zespół podczas zawodów tworzyli: Krystian Widomski (klasa 3 technikum informatycznego), Krystian Suchora (3it), Szymon Rząd (2it), Julia Bartosik (1it), Przemek Pietruszka (3it), Maciej Winnicki (2it), Alicja Adamczyk (1it – rezerwowy), Jakub Iracki (3it – rezerwowy), a ich opiekunem był nauczyciel Damian Pietroń.

- Cześć członków drużyny chodzi ze sobą do jednej klasy, ale to wciąż było za mało. Brakowało nam zawodników. Dzięki pomocy informatyków z naszej szkoły zgłosiły się do nas osoby chętne. Dwie spośród nich, Julia i Szymon, wyróżniały się i trafiły do drużyny. Zespół skompletowaliśmy 4 dni przed turniejem, wiec nie mieliśmy za dużo czasu na przygotowania – mówi Krystian Suchora, kapitan drużyny.

 

 

Rywalizacja odbywała się w ramach gry Counter Strike. Drużyny grały ze sobą równocześnie. Z jednego teamu grało maksymalnie 5 osób. Gracze wcielali się w stronę broniąca (antyterroryści) oraz atakująca (terroryści). Po 15 rundach następowała zmiana stron, a mecz kończył się, gdy któraś z drużyn wygrała 16 rund.

- Jest kilka możliwości aby wygrać rundę. Terroryści mogą podłożyć bombę, i jeśli ta wybuchnie wygrywają rundą. Jeśli antyterroryści rozbroją bombę, wtedy to oni wygrywają rundę. Gdy czas rundy się skończy, a bomba nie zostanie podłożona, wtedy rundę wygrywają antyterroryści. Jest też możliwość, że drużyny pozabijają się przed końcem rundy, gdy bomba nie jest podłożona. Wtedy wygrywa drużyna której gracz ostatni pozostanie przy życiu – wyjaśnia Krystian. - Najpierw starcia odbywały się w grupach, w których były 4 drużyny, a 2 z nich przechodziły dalej. Po wyjściu z grupy rozpoczynał się system drabinkowy. W rywalizacji przede wszystkim liczy się współpraca oraz komunikacja, choć oczywiście ważne są też umiejętności indywidualne. Ogólnie rzecz biorąc styl gry zależy od drużyny. Niektóre drużyny grają zespołowo, a inne polegają na indywidualności poszczególnych zawodników – dodaje kapitan kraśnickiej drużyny.

Mimo że, jak wspomniał Krystian, zespół udało się skompletować dopiero na 4 dni przez zawodami, to spisał się on bardzo dobrze. Nasi specjaliści do e-sportu rywalizację zakończyli na 3. miejscu. Zawody wygrał zespół Centrum Usług Szkoleniowych "Lider", a drugie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach

Następna runda mistrzostw odbędzie się 20 października w Krzeszowicach.

 

foto ZS3