Młodzi Izraelczycy odwiedzili I LO w Kraśniku

Edukacja
Czcionka

23 listopada mury I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku odwiedziła 70-osobowa grupa młodzieży z Jerozolimy. Była to już trzecia wizyta gości z Izraela. Poprzednie spotkania miały miejsce 2010 oraz 2013 roku. Tym razem młodzież z Izraela reprezentowała dwie szkoły z Jerozolimy: DROR oraz Yerucham.

Wizyta młodych Izraelczyków jest efektem współpracy szkół w ramach programu realizowanego przez Instytut Yad Vashem z Jerozolimy oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Projekt polsko-izraelskich spotkań realizuje zobowiązania wynikające z umowy między Rządem RP a Rządem Izraela o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej. Corocznie Polskę odwiedza kilkadziesiąt tysięcy młodych Żydów, którzy, oddając hołd pomordowanym przez nazistów rodakom, spotykają się z polską młodzieżą. Celem tych spotkań jest integracja młodych ludzi, którzy podczas spotkania poznają się wzajemnie, przełamują stereotypy, ale również realizują bogaty program kulturalny.

 

 

Liceum na Górce jest jedyną szkołą w powiecie, która uczestniczy w tym projekcie. Na początku spotkania gości z Izraela przywitały pieśni hebrajskie Hevenu Shalom Alechem oraz Hava Nagila, których wykonanie przełamało pierwsze oznaki nieśmiałości i niepewności. W części oficjalnej gości z Izraela powitali dyrektor szkoły Piotr Miecznikowski oraz kierownik wydziału edukacji i sportu Starostwa Powiatowego Zbigniew Leziak. Następnie głos zabrał przedstawiciel grupy izraelskiej Efraim Eran, który, dziękując za miłe przyjęcie, wyraził nadzieję na kolejne wspólne spotkania.

Kolejnym punktem spotkania były prezentacje, podczas których uczniowie trzech szkół przedstawili system edukacji w Polsce i Izraelu oraz przybliżyli historię i specyfikę trzech szkół: DROR, Yerucham oraz I LO. Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie piosenek polskich i hebrajskich.

 

 

Na zakończenie uczniowie oraz opiekunowie wymienili się pamiątkowymi upominkami. Gadżety przedstawiające tradycję i współczesność województwa lubelskiego, powiatu kraśnickiego oraz miasta ufundowały: Urząd Marszałkowski w Lublinie, Starostwo Powiatowe w Kraśniku oraz Urząd Miasta Kraśnik.

Pobyt grupy izraelskiej zakończyło pożegnanie przed budynkiem szkoły, podczas którego uczniowie wymieniali się mailami, numerami telefonów, nie brakowało również łez. Jak wszyscy wspólnie podkreślali, spotkanie to pomogło przezwyciężyć wzajemne uprzedzenia czy nieufność. Dla młodych Polaków i Izraelczyków było pomostem łączącym obydwa narody.

 

 

 

 

 

 

foto Izabela Dekiel/I LO w Kraśniku