Dzień otwartych drzwi w kraśnickich szkołach ponadgimnazjalnych. Foto

Edukacja
Czcionka

Oczywiście wspomniane w tytule drzwi dla gimnazjalistów, którzy chcieliby zapoznać się z ofertą szkół średnich i zawodowych/branżowych funkcjonujących na terenie Kraśnika, otwarte są na co dzień, ale dzisiaj była szczególna okazja, by je przekroczyć. Kraśnickie szkoły przygotowały dla gimnazjalistów prezentację swoich ofert edukacyjnych, pokazy, konkursy i quizy.

Popularna „Górka”, czyli Zespół Szkół nr 1, co roku przyciąga szerokie grono absolwentów gimnazjów, którzy tutaj właśnie chcą kontynuować edukację. Jak promuje się sama placówka, ale potwierdzają to także jej uczniowie i absolwenci, to szkoła z klimatem, która sprzyja nauce i rozwijaniu indywidualnych pasji, ale też dobrej zabawie i zawieraniu znajomości, przyjaźni, które często pozostają na całe życie.

 

 

Dlaczego akurat w ZS 1 warto kontynuować naukę?

- Mamy bardzo bogatą ofertę edukacyjną. Będziemy prowadzili nabór do 6 klas liceum z rozszerzeniami z różnych przedmiotów oraz do technikum informatycznego. Prowadzimy bardzo szeroką współpracę z uczelniami wyższymi. Realizujemy od tego roku dwa projekty unijne w ramach których w liceum odbywają się zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze np. z języka angielskiego i matematyki, jak tez zajęcia poszerzajace wiedzę z matematyki, biologii, chemii, fizyki, geografii, a wtechniku z przedmiotów zawodowych. Doposażymy na pewno sale lekcyjne między innymi o sprzęt multimedialny. Mamy piękny kompleks sportowy. Zapraszamy – zachęca Piotr Miecznikowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Kraśniku.

 

Krótki fotoreportaż z Dnia Otwartych Drzwi na „Górce” możecie zobaczyć tutaj.

 

Przedstawiać bliżej nie trzeba raczej także Zespołu Szkół nr 2, czyli popularnego „Reja”. To jedyna szkoła w naszym powiecie, która może się poszczycić wyróżnieniem „Brązowa Tarcza”, i to uzyskanym po raz trzeci, przyznanym przez Magazyn Edukacyjny Perspektywy. Oznacza to, że placówka jest sklasyfikowana w pięćsetce najlepszych liceów w kraju.

 

 

Czym Rej w tym roku kusi gimnazjalistów?

- Przede wszystkim jakością kształcenia. Zdaliśmy maturę najlepiej w powiecie kraśnickim i tak jest od wielu lat. Dzięki zrozumieniu organu prowadzącego od przyszłego roku nasza młodzież, także pierwszoklasiści, będzie mogła korzystać z zajęć dodatkowych z różnych przedmiotów, ale przede wszystkim przedmiotów maturalnych i przedmiotów rozszerzonych. Będą to zajęcia dla uczniów, którzy chcą rozwinąć swoje zainteresowania, uzdolnienia, ale również dla tych, którzy potrzebują wsparcia w nauce. Mamy też odpowiednią infrastrukturę sportową, internat. Jeśli chodzi o ofertę edukacyjną bazujemy na tej z zeszłego roku, bo ona się sprawdziła. Dodatkowo wracamy z technikum ekonomiczno- informatycznych – zapowiada Krzysztof Staruch, dyrektor kraśnickiego Zespołu Szkół nr 2.

 

Krótki fotoreportaż z Dnia Otwartych Drzwi w Reju możecie zobaczyć tutaj.

 

Kraśnicki Zespół Szkół nr 3 kojarzony jest przede wszystkim z kierunkami technicznymi. Co ważne placówka idzie z duchem czasu i oprócz tradycyjnych technikum mechanicznego, czy elektrycznego, do których co roku nie brakuje chętnych, tworzone są też klasy z nowymi specjalnościami jak mechatronik, technik urządzeń i systemów odnawialnych, czy logistyk. Jedną z nowości w ramach szkoły branżowej (dawnej zawodowej) w tym roku będzie natomiast kierunek dekarz, blacharz, cieśla, monter budowlany. Dzisiaj przedstawiciele szkoły i Powiatu Kraśnickiego podpisali w tej sprawie porozumienie z Polskim Związkiem Dekarzy. W kształceniu zawodowym bardzo pomocne będą z pewnością nowe warsztaty szkolne, których budowa rusza w tym roku.

 

 

Tutaj swoje kroki mogą kierować również chcący rozpocząć swoją przygodę z wojskowym mundurem, interesujący się kosmetologią, czy pragnący rozwijać swoje pasje sportowe.

Czym może się pochwalić Trójka?

- Przy Zespole Szkół działa drużyna robotyczna Spice Gears, która osiąga duże międzynarodowe sukcesy. Młodzież wróciła w marcu z Shenzen i Szanghaju, gdzie na turniejach zdobyła pierwsze miejsca, a teraz jest w Detroit. Jesteśmy wicemistrzami w Olimpiadzie Robotycznej. Co ważne techniczne kierunki kształcenia, które proponujemy, dają możliwość zatrudnienia po zakończeniu nauki. Bierzemy udział w projektach Erasmus+, młodzież ma możliwość wyjazdu na praktyki do Grecji. Uczestniczymy w projektach w ramach których młodzież odbywa płatne praktyki i staże – wylicza Aneta Jabłońska-Ośka, dyrektor Zespołu Szkół nr 3.

 

Fotoreportaż z Dnia Otwartych Drzwi w ZS 3 możecie zobaczyć tutaj.

 

Gimnazjalistów serdecznie przyjął dzisiaj także kraśnicki ZDZ. Goście mieli tutaj okazję uczestniczyć w pokazowych zajęciach z przedmiotów gastronomicznych i fryzjerskich, skosztować przepysznych wyrobów cukierniczych przygotowanych przez uczniów czy poprawić fryzurę pod okiem starszych kolegów i nauczycieli fryzjerstwa.

 

 

W kraśnickim ZDZ można się kształcić w ramach technikum (technik usług gastronomicznych, usług fryzjerskich, informatyk, handlowiec, ekonomista i kelner) oraz w branżowej szkoły I stopnia w zawodach związanych m.in. z mechaniką, elektromechaniką, usługami, gastronomią

 

Krótki fotoreportaż z Dnia Otwartych Drzwi w ZDZ możecie zobaczyć tutaj.