Ogłoszenie

Chcą "Być jak Ignacy"

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

"Być jak Ignacy – Zostań ambasadorem nauki" to VII edycja programu edukacyjnego dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Wzięła w niej udział po raz kolejny ekipa ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Kraśniku. W tym roku wiele działań poświęconych jest postaci Mikołaja Kopernika z racji tego, że jest jednym z patronów tego roku.

W tym roku uczniowie z pomocą Ignacego, jego współpracowników i ciekawych gości stają się promotorami nauki wśród swoich rówieśników. Zdobywają wiedzę z interesujących dziedzin nauki, a także poznają wybitnych, polskich naukowców: Marię Curie-Skłodowską ale i Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego – słynnych deszyfrantów Enigmy.

W Szkole Podstawowej nr 5 w Kraśniku uczniowie klas V - VI zostali zgłoszeni do programu przez panie: Elżbietę Rudzińską i Dorotę Anders-Dudę i utworzyli koło naukowe PIONIERZY Z PIĄTKI pełne niesamowitych przygód, eksperymentów, doświadczeń i angażujących zadań. Grupa działa w ramach koła geograficzno-krajoznawczego. W VII edycji dla uczestników przygotowano aż 8 fascynujących etapów, a każdy z nich poświęcony był innemu zagadnieniu. Uczestnicy programu otrzymują scenariusze zajęć, dzięki którym mogą przeprowadzić aż 16 niezapomnianych lekcji dotyczących m.in. chemii i matematyki w życiu codziennym, astronomii, kryptologii

- W ramach programu przygotowaliśmy innowację pedagogiczną: Mikołaj Kopernik geniusz wielu talentów. Uczniowie brali udział w różnorodnych konkursach: praca plastyczna Z Kopernikiem w tle, praca przestrzenna Model Układu Słonecznego, album Mikołaj Kopernik - człowiek, który poruszył Ziemię, prezentacja multimedialna Mikołaj Kopernik bohater wszech czasów. - informują przedstawiciele "Piątki".

Efekty prac uczniów społeczność szkolna i lokalna mogła obejrzeć na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 1 i Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. Jako koło naukowe uczniowie udali się także do  Warszawy: obejrzeli spektakl "Słońce Kopernika" w teatrze Kamienica, odwiedzili Centrum Nauki Kopernik a w nim między innymi robota humanoidalnego w postaci Mikołaja Kopernika, który odpowiadał na pytania zwiedzających.

W tej wyprawie nie mogło zabraknąć wizyty przy pomniku Mikołaja Kopernika, do którego wszyscy z przyjemnością dotarli.

W ramach projektu uczestnicy poznali także lokalne Obserwatorium Astronomicznego w Urzędowie. Jego opiekun, Józef Baran, opowiedział o swojej pasji związanej z astronomią, pokazał zbiór meteorytów i przyrządy – teleskopy, którymi dokonuje obserwacji nieba.

Wielkim wydarzeniem dla społeczności szkolnej było także wydarzenie naukowe "Naukowcy dla kraśnickiej Piątki" w trakcie którego jeden z profesorów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przekazał ciekawe informacje dotyczące Bohatera Roku 2023 i jego odkryć, a także udzielał odpowiedzi dociekliwym uczniom. Pionierzy z Piątki nagrali również audycję w radiu Eska, w której opowiedzieli o realizacji projektu i swoich najciekawszych działaniach.

 

Najnowsze ogłoszenia