Jak zdobywano łożyskowe miasto. O historii fabryki i Fabrycznego

Historia
Czcionka

W piątek 16 grudnia będzie miała swoją premierę nowa książka o początkach Kraśnika Fabrycznego i pierwszej w Polsce fabryki łożysk. Dla tych, którzy przyjdą tego dnia do kraśnickiej siedziby Archiwum Państwowego i kupią książkę, autorzy przygotowali niespodziankę.

Książka pod tytułem „Jak zdobywano łożyskowe miasto. Początki miasta i fabryki w dokumentach i relacjach. Lata 1935-55” to pierwsza publikacja dotycząca tylko i wyłącznie pierwszych lat miasta Kraśnika Fabrycznego i pobliskiego zakładu łożyskowego obejmująca lata 1935-1955. Jej autorami są lokalni historycy i archiwiści: Aneta Kowalczyk, Beata Czaplarska oraz Jarosław Cybulak i jeden z dziennikarzy naszego portalu i gazety Głos Kraśnicki Grzegorz Jankowski.

- Pisząc książkę sięgnęliśmy głównie do dokumentów dotyczących fabryki i dzielnicy fabrycznej jakie zgromadzone zostały w kraśnickim oddziale Archiwum Państwowego. Wiele z nich po raz pierwszy zostanie zaprezentowanych publicznie – mówi Grzegorz Jankowski.

Historię uzupełniają relacje kilku osób, które na przyfabrycznym osiedlu pojawiły się już pod koniec lat 40 lub na początku 50.

- Dzięki pomocy prezesa FŁT pana Grzegorza Jasińskiego udało nam się także dotrzeć także do córki pierwszego dyrektora fabryki, która przekazała ciekawe fakty na temat pracy w ówczesnej fabryce – dodaje współautor - Temat samej fabryki zajmuje zresztą sporą część książki, bowiem nie byłoby Kraśnika Fabrycznego bez fabryki, która była pierwszym zakładem produkującym łożyska w Polsce.

Książka została wydana w twardej oprawie. Zawiera także sporo zdjęć dotyczących tematu publikacji.

Ciekawym dodatkiem do książki jest plan osiedla fabrycznego z 1949 roku.

Premiera książki odbędzie się 16 grudnia (piątek) o godz. 18.00 w sali konferencyjnej kraśnickiego oddziału Archiwum Państwowego (Kraśnik, ul. K. Wyszyńskiego 2). Będzie można tam nabyć książkę, do której tego dnia wydawcy dołożą bardzo interesujący prezent związany oczywiście z tematem publikacji.

Od 16 grudnia książka będzie dostępna w kraśnickich i lubelskich księgarniach „Avalon”, siedzibie naszej redakcji oraz Archiwum Państwowym oddział w Kraśniku.

O historii powstania książki, autorach, można się dowiedzieć zaglądając na stronę internetową www.krasnikfabryczny.pl. Wsparcia w wydaniu książki udzieliła Fabryka Łożysk Tocznych Kraśnik S.A. a także Miasto Kraśnik i Powiat Kraśnicki.