Promowali książkę o początkach Kraśnika Fabrycznego i fabryki. Foto, Wideo

Historia
Czcionka

Przedwczoraj (w piątek 16 grudnia) miała miejsce premiera książki pod tytułem „Jak zdobywano łożyskowe miasto. Początki miasta i fabryki w dokumentach i relacjach. Lata 1935-55”. O historii jej powstania, tym co można w niej odnaleźć opowiadali autorzy publikacji, a wśród nich nasz redakcyjny kolega Grzegorz Jankowski.

- Myślę, że skojarzenie (jeżeli chodzi o tytuł książki dod. red.), które mamy z westernami, po części będzie słuszne, ponieważ ludzie którzy przybywali, zasiedlali tę część która dzisiaj się nazywa dzielnicą fabryczną Kraśnika, byli jak ci pionierzy, którzy zdobywali Dziki Zachód - powiedział, rozpoczynając spotkanie i witając jego uczestników, historyk dr Jarosław Cybulak.

 

 

Nieprzypadkowo miało ono miejsce w kraśnickiej siedzibie Archiwum Państwowego. Dokumenty odnalezione przez autorów właśnie tutaj były jednym ze źródeł, które pomogły w przygotowaniu publikacji, a jej współautorką jest kierownik placówki - Aneta Kowalczyk.

- Mamy w swoich zasobach prawie 800 m bieżących akt i około 400 zespołów archiwalnych. Są to akta samorządów, administracji państwowej, szkół, instytucji, wymiaru sprawiedliwości. Mamy także dwa duże zbiory wytworzone przez dwa przedsiębiorstwa - Kraśnicką Fabrykę Wyrobów Metalowych, czyli dzisiejszą FŁT, oraz Zakłady Sprzętu Elektro-Maszynowego Predom-Eda z PoniatowejKażdy to chciałby korzystać z naszych zasobów ma oczywiście taką możliwość, o ile prawo, na przykład ustawa o ochronie danych osobowych, tego nie zabrania - zachęcała kierownik Kowalczyk.

 

 

O samej książce, tym jak ona powstawała, opowiedział z kolei Grzegorz Jankowski.

- Początki powstawania tej książki to kwiecień 2013 roku, kiedy pierwszy raz dzięki panu Pawłowi Piaseckiemu spotkaliśmy się tutaj z kilkoma osobami, byłymi pracownikami fabryki, obecnymi mieszkańcami Kraśnika, po to, żeby zachować ich relacje, wspomnienia z czasów kiedy przyjechali tutaj żyć i pracować. Tych spotkań było kilkanaście i część tych relacji, które wysłuchaliśmy i spisaliśmy, jest w tej książce. Dziękujemy tym, którzy tutaj do nas przychodzili i dzielili się swoimi wspomnieniami z początków Kraśnika Fabrycznego, wcześniej osiedla Dąbrowy Bór i fabryki - mówił Grzegorz Jankowski.

Dzięki prezesowi fabryki Grzegorzowi Jasińskiemu autorom książki udało się dotrzeć również między innymi do córki pierwszego dyrektora fabryki, która podzieliła się swoimi wspomnieniami i zdjęciami. Można je odnaleźć w publikacji.

Książka obejmuje okres od roku 1935 do 1955 roku. Co w niej można odnaleźć? O tym w materiale wideo Grzegorz Jankowski.

 

 

Publikacja zawiera wiele skanów ciekawych dokumentów i zdjęcia pochodzące z fabrycznej gazety (najpierw życie KFWM, później Życie FŁT).

- Pomysłów mamy dużo na następne publikacje, ale to też wymaga czasu. Im dłużej się akta przegląda, im dłużej się czyta dokumenty, tym więcej się znajduje. To jest takie chwytanie za niteczki, ciągle można byłoby szukać różnych elementów, ciekawostek czy jakichś wątków - zapowiadał Grzegorz Jankowski.

Pomysł na kolejną publikację podpowiedział zresztą sam prezes FŁT Grzegorz Jasiński. Fabryka, z racji przypadającego w 2018 roku jej 80-lecia, chciałaby wydać książkę ze wspomnieniami pracowników.

 

 

Przypominamy, że autorami książki „Jak zdobywano łożyskowe miasto. Początki miasta i fabryki w dokumentach i relacjach. Lata 1935-55” są lokalni historycy i archiwiści: Aneta Kowalczyk, Beata Czaplarska i Jarosław Cybulak oraz dziennikarzy naszego portalu i gazety Głos Kraśnicki Grzegorz Jankowski.

Książkę kupić można w kraśnickich księgarniach Avalon oraz w naszej redakcji (Kraśnik. ul. Słowackiego 7, mała hala sportowa przy ZS nr 3). 

 

 

 

 

 

foto Paweł Bieleń