Podziemie Zbrojne Ziemi Kraśnickiej – pod takim hasłem odbędzie się kolejna inscenizacja historyczna

Historia
Czcionka

Dwie poprzednie inscenizacje historyczne - rekonstrukcja Bitwy pod Kraśnikiem z 1914 r. w jej setną rocznicę oraz ubiegłoroczny spektakl „Tamten Wrzesień” odnoszący się do wybuchu II wojny światowej na ziemiach polskich spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i były bardzo dobrze oceniane. W tym roku będziemy mogli zobaczyć kolejną. Scenariusz tegorocznej inscenizacji opiera się na opowieści o partyzantach na tych terenach i ma upowszechniać tradycję walk o suwerenność i niepodległość Polski.

Inscenizacja historyczna pod tytułem „Podziemie zbrojne Ziemi Kraśnickiej” odbędzie się 16 września w Kolonii Pasieka (gm. Kraśnik, tam gdzie ubiegłoroczna inscenizacja). Początek widowiska o godz. 16.00. Jego organizatorami są: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Starosta Kraśnicki oraz Wójt Gminy Kraśnik. Wezmą w nim udział grupy rekonstrukcyjne.

Ma być ona między innymi wyrazem hołdu oddanego kombatantom, poległym i pomordowanym żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, które było bardzo aktywne w tej części Polski i regionu lubelskiego, gdzie swoją działalność prowadziły różne formacje bojowe.


Zobacz też:

Tamten Wrzesień - widowisko patriotyczno-historyczne przyciągnęło tłumy mieszkańców. Foto, Wideo


Bardzo ważny jest również cel edukacyjny takich przedsięwzięć.

- To dobre uzupełnienie lekcji historii, bowiem w przystępny i atrakcyjny dla widza sposób wprowadza go w tak ważną tematykę. Chcemy zachęcić młodych kraśniczan i mieszkańców powiatu do zainteresowania historią XX wieku, a zwłaszcza walką narodowowyzwoleńczą prowadzoną w okresie I i II wojny światowej – podkreśla starosta kraśnicki Andrzej Maj, który w ubiegłym roku sam jako jeden z aktorów wziął udział w inscenizacji.

 

Całe ubiegłoroczne widowisko Tamten Wrzesień można obejrzeć poniżej.

 

 

 

foto na górze tekstu Wojciech Kozioł