Dr Szulc o wizycie Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kraśniku. Wideo

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dzisiaj, 12 maja, przypada 84. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. W ubiegłym roku w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Urzędowie odbyła się inscenizacja jego przejazdu przez Urzędów na pamiątkę wydarzeń z 1915 roku. Nieliczna grupa kraśniczan pewnie wie, że kilka lat później, już w czasach II Rzeczypospolitej, Marszałek gościł też w Kraśniku. Okoliczności tej wizyty, podczas 2. spotkania z cyklu (Nie)znany Kraśnik w Osiedlowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Pomoc”, przybliżył dr Dominik Szulc.

Wizyta Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kraśniku związana była ze stacjonowaniem w naszym mieście ułanów. Jak wyjaśnił kraśnicki historyk, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik, nie chodzi jednak o 24 Pułku Ułanów, który na stałe wpisał się w historię naszego miasta i pamięć o nim jest pielęgnowana do dzisiaj, a o 7. Pułk ułanów, który przybył do naszego miasta w listopadzie 1918 r. i stąd wyruszył na wojnę z bolszewikami.

 

 

Co robił marszałek Piłsudski w Kraśniku? Z jakiej okazji przyjechał do naszego miasta? Więcej na te temat w materiale wideo, który publikujemy poniżej.