Ogłoszenie

100 lat po tryumfie ułanów z dwieście czternastego...

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Od poniedziałku 21 września w Parku Leśnym na skwerze przed Szkołą Społeczną im. 24 Pułku Ułanów stoi głaz oraz rośnie dąb poświęcony jednemu z dowódców kraśnickiego pułku podpułkownikowi Langowi a w pobliskiej szkole społecznej tablica z nazwiskami wszystkich dowódców pułkowych.

21 września to przez wiele lat ważna data dla Kraśnika i ułanów 24 Pułku. To właśnie wtedy obchodzono Święto pułkowe w rocznicę bitwy i szarży 214 pułku ułanów pod Stepaniem 21 września 1920 roku. Dzień ten był wielkim triumfem bojowym ułanów-ochotników, z których wywiódł się później 24 PU.

100 lat później w Kraśniku uczczono wszystkich dowódców jednostki związanej z naszym miastem, a szczególnie jednego - płk Rudolfa Langa - od 1921 do  1929 roku dowódcy kraśnickiego pułku, który w 1922 roku wprowadził "białych" ułanów do kraśnickich koszar. Zginął zamordowany przez sowietów w 1940 roku.

W Szkole Społecznej, noszącej imię właśnie kraśnickich ułanów odsłonięto tablicę z nazwiskami wszystkich dowodzących jednostką. Dokonał tego bratanek ppłk Kazimierza Halickiego - jednego z dowódców z przełomu lat 20/30 - Bohdan Zdziennicki, w latach 2008-10 prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz pierwszy prezes Kraśnickiego Towarzystwa Edukacyjnego prowadzącego  Szkołę Społeczną Władysław Ciereszko.

W towarzystwie mieszkańców miasta oraz uczniów szkoły, na skwerze w Parku Leśnym przedstawiciele władz: poseł Kazimierz Choma, reprezentująca marszałka Stawiarskiego radna wojewódzka Anna Baluch, starosta Andrzej Rolla, burmistrz Wojciech Wilk, organizator całego przedsięwzięcia dr Dominik Szulc oraz wspomniany już Władysław Ciereszko uroczyście odsłonili głaz jaki stanął na skwerze. Obok niego posadzono też dąb noszący imię pułkownika Langa, posadzony w ziemi przywiezionej przez dr Szulca z cmentarza w Kijowie-Bykowni gdzie leży pułkownik.

Przedstawiciele Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego przekazali natomiast rodzinie pułkownika Halickiego zdjęcie, na którym wśród oficerów na tle budynku dowództwa naszego pułku znajduje się właśnie ich przodek. Niedługo każdy chętny będzie mógł miał mieć to zdjęcie u siebie w domu, bowiem zagości ono na okładce najnowszego numeru "Regionalisty" poświęconego w sporej części pułkowi.

A już 5 października czeka nas kolejny akcent związany z pułkiem a mianowicie uroczyście oddane zostanie odnowione Muzeum im. 24 Pułku Ułanów w Kraśniku.

Zdjęcia z poniedziałkowej uroczystości możecie zobaczyć na naszej stronie.

Najnowsze ogłoszenia