Ogłoszenie

Annopolscy eksploratorzy odnaleźli historyczne monety

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Co pewien czas mamy przyjemność informować o ciekawych odkryciach dokonanych przez eksploratorów skupionych w Stowarzyszeniu Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA”, którzy swoje prace prowadzą w uzgodnieniu z archeologami. Tym razem był to teren jednej z podannopolskich miejscowości, a efekt poszukiwań znów jest bardzo ciekawy. To między innymi rzymski denar z okresu republiki L. Tituriusa Sabinusa, wybity w 89 r. przed Chrystusem.

Na awersie wspomnianej monety znajduje się brodata głowa Tytusa Tacjusza skierowana w prawo, natomiast na rewersie widoczny jest fragment rysunku dwóch żołnierzy niosących kobiety, symbolizującego porwanie Sabinek.

- Dotychczas na terenie Europy Środkowo-Wschodniej (na północ od Sudetów i Karpat, obszar Polski, zachodniej Białorusi i zachodniej Ukrainy) zarejestrowano tylko 11 monet L. Tituriusa Sabinusa. Jednakże przeważająca liczba znalezisk tego emitenta pochodzi z terenu Polski, są to m.in.: 1 as z Inowrocławia (m. pow.– okolica), 1 denar z Nowej Wsi Głubczyckiej (gm. loco, pow. głubczycki), 1 denar z Świętego (gm. Radymno, pow. jarosławski), 4 denary z Połańca (gm. loco, pow. staszowski). Zbliżony ikonograficznie denar wystąpił wyłącznie w skarbie denarów republikańskich z Połańca, który został zdeponowany w I w. n. e. Analogiczne denary znane są również ze znalezisk ukraińskich – informuje archeolog Michał Grabowski, który opracowywał znaleziska z gminy Annopol.

Jak wskazuje wspomniany badacz, moneta odnaleziona na naszym terenie to drugi taki znany egzemplarz z obszaru dzisiejszej Polski, a czwarty z Europy Środkowo–Wschodniej.

Dotychczas na nadwiślańskich terenach powiatu kraśnickiego nie znaleziono żadnych rzymskich monet z okresu republikańskiego.

- Moneta z Świeciechowa posiada na sobie liczne ślady znaczących wytarć, co jednoznacznie wskazuje, że była przez dłuższy okres w cyrkulacji monetarnej. Interesujący jest sam kształt krążka, być może świadczący o tym, że w późniejszym okresie moneta mogła posłużyć jako kruszec – podkreśla Michał Grabowski. - Warto nadmienić, że nie jest to jedyny znaleziony denar republikański przez Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA”. W 2017 r. w Zawichoście odkryli oni monetę C. Anniusa i L. Fabiusa Hispaniensisa, wybitą w latach 82–81 r. przed Chr., będącą unikalnym znaleziskiem z Polski - dodaje.

Rzymski denar to nie jedyny bardzo ciekawy efekt ostatnich prac annopolskich eksploratorów na terenie jednej z nadwiślańskich miejscowości. Kolejny warty podkreślenia to odnalezienie złego szeląga krzyżackiego wielkiego mistrza Marcina Truchsess von Wetzhausen (1477–1489).

- Moneta ta jest interesująca ze względu na swoją proweniencję, albowiem monety krzyżackie nie należą do znalezisk częstych na terenie obecnego województwa lubelskiego. Wzmożony napływ monety krzyżackiej na ziemie Królestwa Polskiego nastąpił po 1466 r., gdy doszło do podpisania traktatu II pokoju toruńskiego, kończącego wojnę trzynastoletnią. Na mocy zawartej ugody państwo krzyżackie stało się lennikiem Polski, a wybijane monety Zakonu należały do emisji posiadających pełne prawo obiegu na ziemiach polskich – wyjaśnia archeolog.

Znalezisko złego szeląga wielkiego mistrza Marcina Truchsess von Wetzhausen na terenie gminy Annopol należy wiązać z tym, że przebiegały tędy szlaki handlowe prowadzące z Mazowsza i środkowej Polski na Ruś.

- Odnalezione zabytki przez Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” stanowią cenny wkład w poznanie historii regionu, niekiedy zmieniając jej dotychczasowy obraz. Materiały po opracowaniu naukowym stanowić będą reprezentatywną próbę w badaniach obiegu monetarnego dla poszczególnych okresów w tej części Lubelszczyzny (Annopol i najbliższe okolice) – przekonuje Michał Grabowski.

Najnowsze ogłoszenia