Ogłoszenie

Pułkowe święto z udziałem ambasadora Belgii i ostatniego ułana

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W tegoroczne Dni Kraśnika po raz kolejny włączone zostało Święto 24 Pułku Ułanów. Nieprzypadkowo, bo jednostka trwale i złotymi zgłoskami wpisała się w historię Kraśnika. Tym razem uroczystości miały szczególny charakter. Z jednej strony z racji tego, że w tym roku mija 100 lat od przeprowadzki pułku do Kraśnika, a z drugiej z racji uczestniczących w obchodach gości. Znaleźli się wśród nich m.in. Jego Ekscelencja ambasador Królestwa Belgii Luc Jacobs oraz były żołnierz Pułku, ostatni żyjący ułan, 99-letni kapitan Jan Brzeski.

Obchody zorganizowane przez Koło Koleżeńskie 24 Pułku Ułanów we współpracy z Miastem Kraśnik i Powiatem Kraśnickim tradycyjnie miały dwudniowy charakter. W sobotę ich uczestnicy spotkali się najpierw w Muzeum 24 Pułku Ułanów, by tam obejrzeć wystawy poświęcone żołnierzom i jednostce. Później zebrali się pod kościołem pw. Wniebowzięcia NMP, by w asyście żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie i wojskowej orkiestry z Rzeszowa przemaszerować pod dawną pułkowa wartownię, gdzie odbył się uroczysty apel oraz złożono wiązanki kwiatów pod pamiątkowa tablicą.

Oprócz wspomnianych ambasadora i weterana w gronie uczestników święta znaleźli się między innymi Edward Deskur - światowej sławy waltornista i wnuk byłego dowódcy Pułku Jerzego Deskura, Andrzej Szambelańczyk reprezentujący rodzinę byłego dowódcy Pułku Rudolfa Langa oraz Yvette Poplawska - współpracowniczka wnuczki gen. Stanisława Maczka Karoliny Maczek-Skillen. Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli lokalnych i państwowych władz, a wśród nich: posła Kazimierza Chomy, burmistrza Wojciecha Wilka, starosty Andrzeja Rolli, radnych wojewódzkich Anny Baluch i Krzysztofa Babisza, radnych powiatowych i miejskich. Byli także przedstawiciele jednostek wojskowych, organizacji kombatanckich i stowarzyszeń kultywujących pamięć i tradycje oręża polskiego, szkół, motocykliści.

Uroczystości kontynuowane były w niedzielę. Ks. kanonik Jerzy Zamorski odprawił uroczystą mszę świętą, a po niej pod Pomnikiem 24 Pułku Ułanów, po okolicznościowych przemówieniach, złożono wiązanki kwiatów. Przyznano również okolicznościowe medale i odznaczenia.

Szczególną chwilą był wręczenie patentu generalskiego (generała brygady) nadanego pośmiertnie Rudlfowi Langemu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Odebrał go Andrzej Szambelańczyk, członek rodziny generała.

W niedzielę do wspomnianych już uczestników obchodów dołączyli także m.in. poseł Marta Wcisło, marszałek Jarosław Stawiarski, radny wojewódzki Marek Kos.

Po uroczystościach pod pomnikiem ich uczestnicy przemaszerowali na stadion Tęczy, gdzie odbył się piknik militarny. Można było podczas niego zobaczyć między innymi czołgi Leopard, wóz opancerzony, były też pokazy ułańskich umiejętności.

 

Obszerną fotogalerię z pułkowego święta możecie odnaleźć tutaj.

Najnowsze ogłoszenia