Ogłoszenie

Przejmująca inscenizacja w rocznicę wydarzeń z 1943 roku

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

12 września minęło dokładnie 80 lat od mordu jaki na mieszkańcach gminy Urzędów, w większości mieszkających we wsi Skorczyce, dokonali Niemcy. Z tej okazji władze i mieszkańcy tych terenów spotkali się w niedzielę 10 września by uczcić pamięć mieszkańców, którzy zginęli z rąk okupanta. Zorganizowano także przejmujące widowisko historyczne, które odtworzyło klimat tamtych dni na urzędowskiej ziemi.

12 września 1943 r., nieznane do dziś osoby zamordowały w drodze z Urzędowa do ówczesnej Dąbrowy Bór, niemieckiego dostarczyciela mleka. Gdy okupanci dowiedzieli się o tym zaczęli dochodzenie i próbę odkrycia kto za tym stał. Ostatecznie zamordowali 17 niewinnych mężczyzn, paląc i niszcząc część wsi Skorczyce.

Pamięć o tych wydarzeniach jest żywa wśród mieszkańców Skorczyc i okolic. Co roku, przy pobudowanej ku pamięci pomordowanych kapliczce, spotykają się mieszkańcy, odprawiana jest msza św. Tak też było i w tym roku. Przed nią odbyła się konferencja naukowa podczas której dr Anna Wnuk-Bednarczyk naświetliła historię Skorczyc oraz wydarzenia z września 1943 roku. Po mszy złożono też wieńce, kwiaty i znicze pod tablicą z nazwiskami mieszkańców, którzy wtedy zginęli.

Głos zabrali m.in.: poseł Kazimierz Choma, radni wojewódzcy Anna Baluch i dr Marek Kos, asystent europoseł Beaty Mazurek Michał Stawiarski oraz burmistrz Urzędowa Paweł Dąbrowski.

Jak mówił starosta Andrzej Misztal, który pochodzi z tych stron, wiele osób, które uczestniczyły w tegorocznych obchodach, relacje o tych wydarzeniach słyszało jeszcze od naocznych jej świadków. W niedzielę mieli natomiast możliwość obejrzeć ich rekonstrukcję, której inicjatorem był proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Popkowicach, ks. Andrzej Mizura.

Z dużą pieczołowitością okoliczni mieszkańcy jak i przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych odtworzyli Skorczyckie wydarzenia wcielając się w poszczególne role, wywołując w widzach wiele emocji. Widowisko przyciągnęło do Skorczyc bardzo wiele osób, które na koniec nagrodziło brawami wszystkich tych, którzy przyczynili się do zrealizowania tego widowiska.

A jak ono wyglądało, oraz pozostała część obchodów, można zobaczyć na naszych zdjęciach.

W organizację imprezy, oprócz władz gminy i Ośrodka Kultury,  włączyły się także okoliczne Koła Gospodyń Wiejskich, członkowie Strzelca, żołnierze terytorialsi, Dom Pomocy Społecznej w Popkowicach.

Najnowsze ogłoszenia