Ogłoszenie

Kraśnik. Festiwal Kulinariów i Sztuki Ludowej za nami FOTO

Kultura i rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

{datsopic:16988 left}Kraśnicki rynek za sprawą Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej opanowali dzisiaj specjaliści od kuchni regionalnej. W ramach Festiwalu Kulinariów i Sztuki Ludowej można było posmakować potrawy rodem z powiatów lubelskiego, biłgorajskiego i przede wszystkim kraśnickiego. Odbyły się także kulinarne konkursy, między innymi na najlepsza potrawę, sałatkę i zupę oraz w grillowaniu.

 

Festyn przygotowany przez LGD był podsumowaniem projektu ?Zasmakuj w tradycji?, w ramach którego w gminach wiejskich powiatu kraśnickiego odbywały się warsztaty kulinarne. Ich celem było przede wszystkim odkrycie i promocja potraw, które powstają od pokoleń na naszym terenie. Te właśnie potrawy można było dzisiaj na kraśnickim rynku popróbować.{datsopic:16916 right}

W konkursie grillowania, w którym uczestniczyły zespoły złożone z samorządowców, wgrał ten złożony ze starosty kraśnickiego Andrzeja Maja, wójta gm. Trzydnik Duży Franciszka Kwietnia i sekretarza gm, Dzierzkowice, a zarazem radnego powiatowego Marcina Gąsiorowskiego. Panowie grillowali między innymi pstrąga. W drugiej drużynie, która spisała się równie smakowicie, współpracowali Andrzej Białek z gm. Szastarka, Jan Woźniak ? wójt gm. Urzędów i Tomasz Najs ? wicewójt gm. Gościeradów.

{datsopic:16969 left}W konkursie ?Smak zamknięty w zupie? oraz ?Bitwa na wiosenne sałatki? zwyciężyła Ilona Chodara, która przyrządziła zupę ziemniaczaną. Drugie miejsce zajęła Krystyna Ćwieka za sałatkę wiosenną, a trzecie miejsce Jadwiga Kuropiewska za sałatkę owocową.

W konkursie na najlepsza potrawę regionalną wygrał Witold Grudziński z gm. Kraśnik za kapustę z grzybami pieczoną w piecu chlebowym.

W ramach festynu odbyły się także potyczki kulinarne, w których rywalizowały cztery żeńskie drużyny. Miały one za zadanie przygotować potrawę z wylosowanych składników. Co ważne składników regionalnych. Konkurencję tą wygrał zespół który tworzyły: Halina Drzewiej-Sosnówka, Alina Głaz, Kazimiera Drozd, Małgorzata Kamińska-Żuber i Wiesława Mikita. Panie kubki smakowe jurorów podbiły pierogami z kasza jaglaną i miętą z musem malinowym.

Potrawy oceniali Waldemar Sulisz, Jarosław Piłat, Stanisław Stelmach, Małgorzata Solis oraz uczestnicy festynu.{datsopic:17034 right}

 

Zdjęcia z tej imprezy można obejrzeć klikając tutaj lub na jedno ze zdjęć dołączonych do artykułu.

 

Najnowsze ogłoszenia