Ogłoszenie

Wystawa "Ikrystów" od piątku w CKiP

Kultura i rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ikrysty_1-W piątek o godz. 18 w galerii "Odnowa" w CKiP odbędzie się wernisaż wystawy Krzysztofa Toczyńskiego pt. "Ikrysty". To malarstwo inspirowane ikonami, duchowością i religijnością.

 

Mieszkający dziś w Lublinie Artysta Rzeźbiarz urodził się 17 września 1956 roku w Zabielu. Ukończył szkołę w Radzyniu Podlaskim. W roku 1977 rozpoczął naukę na Wydziale Rzeźby Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1983-2005 zrealizował prace o tematyce religijnej, wykonanych w różnych technikach min. mozaiki na elewacjach kościoła w Żabiej Woli , sgraffito ?Chrystus z Apostołami? na Tatarach w Lublinie, mozaika ?Trójca Święta? z prezbiterium w Wólce Lubelskiej i wiele innych. Lata 1995-2002 to okres częstochowski. W Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji powstały m.in. Jana Pawła II, projekt i wykonanie wnętrza kaplicy Ducha Świętego oraz zestawy Dróg Krzyżowych wykonanych różnymi technikami. Okres najbardziej intensywnej twórczości malarskiej to lata 2002-2010, wtedy to powstają IKRYSTY?

Jak sam je określa, wynikają one z fascynacji wyjątkowym charakterem obrazowania, duchowością i religijnością. Podkreślają oryginalną formę wynikającej z doboru drewna (często zniszczonego), grubo kładzionych gruntów (fakturalnych), zdecydowanej kolorystyki (czerwienie, złoto, błękity). Ikrysty są raczej malowane (nie pisane) gdyż wynikają z interpretacyjnego charakteru przestrzegania reguł i kanonów Ikony.

Najnowsze ogłoszenia