Ogłoszenie

"Amnesis" Pawła Sieka, czyli koncert muzyki współczesnej w kraśnickiej Szkole Muzycznej

Kultura i rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

30 maja w Szkole Muzycznej I st. im. Kompozytorów Polskich w Kraśniku odbył się koncert muzyki współczesnej. W programie usłyszeliśmy twórczość  lubelskiego kompozytora, który mimo młodego wieku jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

„Anamnesis” Pawła Sieka – bo z tym właśnie utworem przyjechał do kraśnickiej szkoły, to niebywale barwna i wielopłaszczyznowa opowieść na zespół instrumentów o różnorodnym i zaskakującym brzmieniu (fortepian preparowany, kotły, kontrabas, klarnety, skrzypce i instrumenty perkusyjne) będący kanwą dla gry świateł, w których poruszały się tancerki. Wirujące wstążki i szarfy ilustrowały metafizyczne zadumanie - Dialogi Platońskie w trzech scenach.

 

 

Była to opowieść odwołująca się do starożytnej sztuki synkretycznej, platońskich idei, doskonałości figur geometrycznych, konceptu anamnezy... Warstwa antyczna mogła się okazać jednak tylko transparentną płaszczyzną, przez którą dostrzec można wartości i problemy uniwersalne, a klucz do interpretacji – pozostaje wyłącznie w ręku, czy raczej – wyobraźni, odbiorcy.

Po koncercie odbyło się spotkanie z kompozytorem, na którym bardzo poruszeni najmłodsi uczniowie szkoły, z największym podziwem stawiali pytania pod wpływem emocji wywołanych pierwszym spotkaniem z muzyką współczesną.

 

 

Najnowsze ogłoszenia