Ogłoszenie

Gm. Gościeradów: Udane obchody Europejskich Dni Dziedzictwa mimo deszczowej aury

Kultura i rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tak ja zapowiadaliśmy, minionej niedzieli (20 września) przy Źródliskach Łany w gminie Gościeradów z okazji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się plenerowa impreza. Mimo deszczu, który tego dnia nastrajał raczej do pozostania w domach, atrakcje przygotowane przez organizatorów festynu przyciągnęły na nią liczną grupę mieszkańców gminy oraz gości z okolicznych miejscowości.

Na scenie rozstawionej przy rzece Tuczyn prezentowały się zespoły ludowe. Był też strażacki pokaz gaszenia ognia z wykorzystanie konnego wozu bojowego wyposażonego w ręczna pompę, pokaz prania na tarze oraz konkurs wykonywania powróseł i snopków na czas. W szranki stanął w nim między innymi wójt Mariusz Szczepanik.

Na wszystkich chętnych na straganach czekały smakołyki przygotowanymi przez sołectwa i stowarzyszenia działające na terenie gminy. Popróbować można było miedzy innymi kasiarzy, pazibród, bigosu z grzybami, kaszanki, pranotów z masłem lub konfiturami oraz napić się podpiwku. Degustowała je także komisja konkursowa pod przewodnictwem sekretarza gminy Jarosława Czerwa, której zadaniem było wybranie najlepszej tradycyjnej potrawy. Komisja pierwsze miejsce przyznała pazibrodzie z sołectwa Aleksandrów.

Na koniec było jeszcze pieczenie kiełbasek nad ogniskiem oraz ziemniaków w popiele.

Organizatorami imprezy byli Gminna Biblioteka Publiczna w Gościeradowie, Gminny Ośrodek Kultury w Gościeradowie, Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Gościeradów, Klub Seniora w Gościeradowie, Zespół Ludowy z Księżomierzy, Teatr Wiejski z Marynopola, Stowarzyszenie Przyjaciół Gościeradowa, Nadleśnictwo Gościeradów, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Domu Pomocy Społecznej w Gościeradowie, jednostki ochotniczej straży pożarnej z terenu gminy Gościeradów, Wojewódzka Izba Tradycji Pożarniczych w Kraśniku we współpracy z Urzędem Gminy Gościeradów i Starostwem Powiatowym w Kraśniku.

 

 

 

 

 

 

Najnowsze ogłoszenia