Ogłoszenie

Rolnicy z gminy Urzędów dożynki świętowali w Popkowicach

Kultura i rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tak jak w wielu innych samorządach w minioną niedzielę Dożynki Gminno-Parafialne świętowali również rolnicy z gminy Urzędów. Tegoroczne święto plonów odbyło się w Popkowicach.

Na początku był barwny dożynkowy korowód, który spod budynku wielofunkcyjnego w Popkowicach przemaszerował do tutejszego kościoła, gdzie w intencji rolników i sadowników odprawiona została msza święta. Następnie uczestnicy gminnego święta plonów przemaszerowali na lokalne boisko.

- Dożynki to święto chleba, to nawiązanie do ludowych i chrześcijańskich tradycji, kiedy na zakończenie zbioru zbóż dziękowano Bogu za urodzaje, a ludziom za pracę. Dożynki przypominają nam, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb – podkreślał witając wszystkich uczestników dożynek gospodarz Jan Woźniak, burmistrz Urzędowa.

 

 

Po oficjalnych przemówieniach nastąpiło symboliczne przekazanie chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów władzom gminy Urzędów: burmistrzowi Janowi Woźniakowi oraz przewodniczącemu Rady Miejskiej Markowi Przywara przez starostów dożynek: Agnieszkę Wołoszyn z Popkowic oraz Józefa Mazur z Józefina. Obrzędowi towarzyszyli mali starostowie: Aleksandra Przywara i Adrian Wołoszyn, uczniowie Zespołu Szkół w Skorczycach.

Następnie miejsce miało wyróżnienie i nagrodzenie najbardziej wyróżniających się na terenie gminy Urzędów rolników.

- Żniwa na naszym terenie minęły dość sprawnie. Pogoda sprzyjała, a przy szeroko dostępnym obecnie sprzęcie, to kwestia dwóch tygodni i było po zbiorach - mówi Józef Mazur, doceniony rolnik z Józefina, który gospodaruje ponad 40 ha gospodarstwem, będący jednocześnie starostą gminnych dożynek. – Część zbóż sprzedaję, część pozostawiam sobie, bo hoduję tuczniki. Myślę, że ceny w skupach zbóż, które w tej chwili są na granicy opłacalności, nie zadowalają rolników. W ogóle praca w rolnictwie jest bardzo ciężka, dlatego takie świętowanie myślę, że jest ważne, bo to docenienie właśnie naszej ciężkiej pracy – dodaje rolnik z Józefina.

 

 

Dożynkowemu świętowaniu jak co roku towarzyszyła wspólna festynowa zabawa. W tym roku odbywała się ona z niewielkimi deszczowymi przerwami. Nie zabrakło jednak występów artystycznych, atrakcji dla najmłodszych, czy rozstrzygnięcia konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Zwycięskim okazał się wieniec przygotowany przez KGW z Moniak.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się przygotowane przez nasze Koła Gospodyń Wiejskich stoiska gastronomiczne. Suto zastawione stoły pełne grochówki, bigosu, pierogów, słodziutkich ciast i wielu innych pyszności przyciągały tłumy.

Dożynkowe świętowanie zakończył występy zespołów: Łukash, Don Wasyl Junior oraz Irys.

 

 

Najnowsze ogłoszenia