Ogłoszenie

Zenek Martyniuk i Lady Pank zagrają w tym roku w Kraśniku

Kultura i rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ubiegły rok to spora zmiana jeśli chodzi o ofertę kulturalną, jaką zaproponowało Centrum Kultury i Promocji. Sala widowiskowa zapełniała się m.in. podczas koncertów muzyki klasycznej, pojawiła się też oferta związana z muzyką jazzową. Dyrekcja ma już konkretne plany także na ten rok.

Założenie jest bardzo proste.

- Chcę, żeby oferta Centrum była jak najbardziej urozmaicona. Żeby każdy mógł coś dla siebie znaleźć – mówi dyrektor CKiP Wojciech Gołoś.

CKiP wraca więc do sprawdzonych już w poprzednich latach pomysłów na kulturę, ale też szuka nowych.

- Udało nam się wrócić z „Bardograjką”- mam nadzieję na stałe, bo to propozycja, która funkcjonowała od lat, ale w pewnym momencie gdzieś zanikła. Teraz powróciła i ma swoje stałe grono wielbicieli – mówi dyrektor.

Swój rozkwit przeżywa kraśnickie kino.

- Rok 2016 to było ponad 36 tys. widzów. 2017 nie mamy jeszcze dokładnie podliczonego, ale na pewno widzów było więcej, bo widać to wpływach z biletów. Oprócz satysfakcji, to dla nas też spore źródło przychodów – mówi dyrektor.

 

foto Grzegorz Żak

 

Z dziedziną filmową dyrekcja wiąże też pewne plany.

- Chcemy w tym roku wrócić z „Festiwalem Dobrych Filmów”. Odbyło się kilkanaście edycji tej imprezy i chcemy ją reaktywować, bo wiemy, że są u nas chętni na dobry film – mówi Wojciech Gołoś.

CKiP kontynuuje też „przygodę” z teatrem. Znów w naszym mieście zagoszczą Kraśnickie Spotkania Teatralne. Nad kolejnymi spektaklami pracują też młodzi artyści z grupy NOTOCO działającej w placówce pod okiem Moniki Nitkiewicz. Planowane są także spektakle teatrów z zewnątrz.

Był jazz, będzie jazz

Jedną z nowości jakie pojawiły się w ofercie kulturalnej miasta był koncert jazzowy.

- Koncert był świetny, co podkreślali także ci co na niego przyszli. Z frekwencją było już gorzej. Nie znaczy to, że rezygnujemy z tego typu muzyki i na pewno takie propozycje pojawiać się będą także  i w tym roku – mówi Wojciech Gołoś.

W tym roku będzie św. Patryk po iralndzku

Nie zabraknie też w tym roku różnorodnych koncertów. W sobotę 17 marca, będzie można poczuć m.in. irlandzkie klimaty w dzień św. Patryka patrona Irlandii. Wtedy to z multimedialnym przedstawieniem w sali widowiskowej wystąpi grupa Jig Reel Maniacs grająca muzykę celtycką wraz z grupą taneczną Ellorien w tym samym klimacie.

Z kolei 19 maja w amfiteatrze odbędzie się kolejna już gala disco polo. Jej główną gwiazdą będzie znany wykonawca tego nurtu Zenek Martyniuk.

Dyrektor CKiP chciałby, by właśnie amfiteatr był takim miejscem gdzie odbywać się będzie więcej imprez miejskich.

Nowe życie amfieatru?

- Myślę, że zamiast organizować koncerty np. na stadionie, których przygotowanie i obsługa jest bardzo droga, lepiej wykorzystać właśnie nasz amfiteatr – mówi dyrektor – Będę starał się poprawić jego stan, tak by bez większych nakładów można było organizować w nim imprezy. Miasto planuje odnowę przyległego tereny w związku z projektem zieleniowym i myślę, że może to dać temu miejscu nowe życie – przewiduje dyrektor – Jesienią, zimą i wiosną większość imprez odbywa się w sali CKiP, zróbmy więc cztery większe imprezy w starej dzielnicy. Nie budujmy scen nie wiadomo gdzie, ale zróbmy to w amfiteatrze, bo mamy obiekt, z którego powinniśmy korzystać, który powinien tętnić życiem – proponuje dyrektor.

 

Kabareton w kraśnickim amfiteatrze w 2016 roku

 

Jeśli chodzi o odnowę samego obiektu Urząd Miasta i zarządzające nim Centrum chciało  wykorzystać środki zewnętrzne. Jak mówi Wojciech Gołoś jest to jednak trudne, bo wiele lat temu popełniono w mieście pewne zaniedbania i stan prawny jednej z działek na tym terenie jest wątpliwy co praktycznie uniemożliwia staranie się o pieniądze z zewnątrz.

Inwestycje prowadzone więc będą z własnych środków. W tym roku dyrekcja chciałaby wymienić podłogę na scenie i zrobić lifting terenu wokół niej.

Lato pełne propozycji

Najwięcej imprez będzie się działo w okresie letnim.

Tradycyjnie nie zabraknie festynu z okazji Dnia Dziecka w parku im. św. Jana Pawła II (niedziela 3 czerwca). Po raz kolejny odbędzie się też „Moto Rock” (16 czerwca sobota) organizowany wraz z Road Runners MC Poland Chapter Kraśnik.

23 i 24 czerwca odbędzie się impreza poświęcona 24 Pułkowi Ułanów.

Kraśniczanie pokibicują razem?

- Jeśli chodzi o okres wczesnoletni musimy brać pod uwagę to, że są w tym czasie mistrzostwa świata w piłce nożnej. Myślimy o tym, by mieszkańcy mogli pokibicować wspólnie razem, ale czekamy, aż pewne rzeczy się wyjaśnią i wtedy zdecydujemy jak to zorganizować – mówi dyrektor.

Centrum chce też zorganizować, razem z MOSiRem, imprezę otwierającą lato nad zalewem.

- Jest nowy dyrektor  i mam nadzieję, że się w tej sprawie porozumiemy – uważa Wojciech Gołoś.

25 i 26 lipca w Kraśniku zagości znów festiwal Śladami Singera. Pierwszy dzień to będzie pewnego rodzaju wprowadzenie do tematu. Ma tu się pojawić kilka ciekawych form, które organizatorzy zaproponują mieszkańcom.

- Pracujemy nad szczegółami, ale dziś mogę powiedzieć, że będziemy chcieli pokazać wielokulturowość przedwojennego Kraśnika – mówi Gołoś.

4-5 sierpnia to Dni Kraśnika. 4.08 w sobotę gwiazdą będzie zespół Lady Pank. Następnego dnia odbędzie się Kraśnicki Wieczór Kabaretowy w amfiteatrze. To tylko dwa z wielu punktów miejskiego święta.

 

Lady Pank Foto za https://www.facebook.com/Lady-Pank-190008074372235

 

- Pierwszego dnia będziemy mieli dla mieszkańców niespodziankę – coś czego jeszcze w Kraśniku nie było, ale na razie nie będę zdradzał co to będzie – mówi dyrektor.

Nie zabraknie też sztandarowych imprez organizowanych z myślą o młodzieży i seniorach: 19 sierpnia odbędzie się „Senior Fest” a 1 września „Yonug Fest”. Po raz kolejny młodzieżowe zakończenie wakacji odbędzie się nad zalewem w hip-hopowych rytmach.

 

Young Fest 2017

 

W domu kultury powoli planują już także to co będzie się działo po wakacjach.

- Myślimy już o jesieni i zimie. Zgłosiło się do nas kilka kabaretów z chęcią występu w Kraśniku. W październiku chcemy też zaproponować znaną operetkę „Wesoła wdówka”. Zaklepany mamy też po ubiegłorocznym sukcesie koncert noworoczny – mówi dyrektor CKiP. 

 

Foto główne z Zenonem Martyniukiem za https://www.facebook.com/akcentpolska

 

Artykuł ukazał się w Głosie Kraśnickim z 21 lutego 2018 r. Aktualne wydanie gazety już znajduje się w sprzedaży. Odnaleźć ją można: w następujących punktach: sklepy PSS Społem (Plac Wolności, ul. Lubelska, ul. Sądowa, ul. Koszarowa, ul. Kolejowa, al. Niepodległości, ul Sikorskiego, ul. Zawadzkiego), Traffic ul. Kochanowskiego, Piekarnia u Gudyki ul. Urzędowska, kiosk ul. Koszarowa, kiosk ul. Spółdzielcza, kiosk w Szpitalu ul Chopina, kiosk ul. Lubelska, sklep AGP na osiedlu Piaski, sklep u Anny Wośko na ul. Urzędowskiej, Traffic ul. Sikorskiego, kiosk ul. Sikorskiego, sklep Leon ul. Grunwaldzka, kiosk na terenie FŁT Kraśnik, sklep Oliwka ul. Zielińskiego, Delikatesy Centrum ul. Zielińskiego, sklep AGP ul. Popiełuszki. 

Najnowsze ogłoszenia