Ogłoszenie

Gościeradowskie EDD pod hasłem „Niepodległa dla mnie, dla Ciebie, dla nas”

Kultura i rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Już po raz 8. w gminie Gościeradów odbyły się obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Od 4 lat maja one formę festynu, który organizowany jest przy pomniku przyrody Źródliska Łany. Tak było też i tym razem.

Gościeradowskim obchodom EDD przyświecało hasło „Niepodległa dla mnie, dla Ciebie, dla nas”. Z jednej strony połączone były one ze świętem seniorów, by podkreślić ich zasługi w zachowaniu dziedzictwa historycznego i kulturowego gminy, a z drugiej wpisywały się w świętowanie jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Impreza, która odbyła się minionej niedzieli, przyciągnęła wiele osób. I nie ma się co dziwić, bo na uczestników czekało wiele atrakcji, zarówno tych dla ducha, jak i ciała.

 

 

 

Uczestników festynu przywitał wójt Mariusz Szczepanik, a po nim sceną zawładnęli już śpiewający, ale nie tylko, artyści. W patriotycznym i ludowym repertuarze zaprezentowały się między innymi Drużyna Harcerska "Szare Szeregi" i 19 Gromada Zuchowa "Leśne Skrzaty" z Gościeradowa, Klub Seniora z Gościeradowa, Zespół Senior Wigor, Zespół Ludowy z Księżomierzy, Zespół Senior+ z Salomina, Zespół "Senior na czasie" z Kraśnika i Kapela Ludowa z Gościeradowa. Popis swoich umiejętności dały też Zespół Taneczny FolWark i Grupy Akrobatyczne "Amino" z Opoki i Dąbrowy Annopol.

 

 

 

Można było ponadto popływać łódką i spróbować swoich sił w obsłudze ręcznej motopompy strażackiej.

Bardzo dużo emocji i pozytywnych wrażeń wzbudziła inscenizacja polsko-bolszewickiej bitwy pod Komarowem z 1920 roku. Przygotowali ją rekonstruktorzy z Kawalerii Kowalów z Borowa nad Wisłą im. 24. Pułku Ułanów z Kraśnika i 14. Pułk Ułanów Jazłowieckich Oddziału z Obojnej, 9. Pułku Ułanów Małopolskich z Zamościa oraz Stowarzyszenia Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich z Lublina.

 

 

 

Jak co roku ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska sołectw, placówek i stowarzyszeń działających na terenie gminy Gościeradów. Kusiły różnego rodzaju smakołykami tradycyjnej, lokalnej kuchni. Część z nich zgłoszona została do konkursu kulinarnego. Jury w składzie: przewodniczący Rady Gminy Henryk Filipczak, radny Daniel Misztal i sekretarz gminy Jarosław Czerw za najlepszą potrawę regionalną uznało „kaszę zapiekaną” przygotowaną przez Sołectwo Łany, za najlepszy napój - „afrodyzjak sołtysa” z sołectwa Aleksandrów, a za najlepsze ciasto „jogurtowiec” przygotowany przez Klub Seniora z Gościeradowa.

 

 

 

W konkursie na najpiękniejsze stoisko zwyciężyło z kolei to przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Mniszku.

Imprezę zorganizowały Urząd Gminy Gościeradów, gminne biblioteka i ośrodek kultury, Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Gościeradów, Stowarzyszenie Przyjaciół Gościeradowa oraz sołectwa Łany i Mniszek, a wsparły Starostwo Powiatowe w Kraśniku i inni sponsorzy.

 

Fotoreportaż z gościeradowskich obchodów EDD można obejrzeć tutaj.

Najnowsze ogłoszenia