Ogłoszenie

Trwa Narodowe Czytanie „Balladyny” z kraśnickim bibliotekarzami

Kultura i rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Tegoroczna jej edycja jest już 9., a lekturą tym razem jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego. W akcję tradycyjnie włączyła się także Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku.

Nasi bibliotekarze zaplanowali trzy czytania „Balladyny”. Dwa, przy filii nr 1 MBP (ul. Zielińskiego) i przy siedzibie głównej naszej książnicy (ul. Koszarowa) już za nami. Ci którzy wspólne czytanie przegapili mają jeszcze szansę, by do niego dołączyć. Wspólne czytanie dramatu zaplanowane jest dzisiaj (18 września) na godz. 16:00 przy filii nr 2 Biblioteki (ul. Piaskowa 20).

"Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. (info o dziele J. Słowackiego za za www.prezydent.pl)

Najnowsze ogłoszenia