Ogłoszenie

Koła Gospodyń Wiejskich z Mniszka i Węglina nagrodzone w wojewódzkim konkursie

Kultura i rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

„Piękno tradycji we współczesnym świecie” – pod takim hasłem samorząd naszego województwa zorganizował konkurs skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Lubelszczyzny. Wśród jego laureatów znalazły się dwa KGW z naszego powiatu.

Działania kół na rzecz pielęgnowania lokalnych tradycji oceniane były na podstawie nadesłanych przez nie prac. Miały one różną formę, począwszy od: prezentacji, poprzez filmy, opowiadania, zdjęcia po wiersze. Po zapoznaniu się z nimi jurorzy wskazali trzech równorzędnych zwycięzców konkursu. Wśród nich znalazły się aż dwa koła z terenu Powiatu Kraśnickiego: KGW w Węglinie (gm. Trzydnik Duży) oraz KGW w Mniszku (gmina Gościeradów).

Na konkursową pracę gospodyń z Węglina składały się prezentacja oraz film.

- Tradycja jest nieodłącznym elementem polskiej kultury, a my jesteśmy jej małą częścią. Nasi przodkowie z ogromną pieczołowitością dbali, aby obyczaje i wiedza o nich przekazywane były z pokolenia na pokolenie. My przejęliśmy od nich we krwi chęć pielęgnowania tych cennych wartości i dokładamy wszelkich starań, aby uchronić je przed zapomnieniem - przekonuje w konkursowej pracy KGW z Węglina.

Jedną z tradycji, która w Węglinie przekazywana jest w sposób szczególny, jest darcie pierza. Jak wspominają tamtejsze panie, odbywało się ono jeszcze w latach 80-tych XX wieku. Spotkania miały miejsce przede wszystkim w domach, gdzie były panny na wydaniu, a gęsie pierze służyło jako wsad do poduszek i kołder, które były wianem dla panny wychodzącej za mąż. Co ważne była to nie tylko praca, ale też spotkania towarzyskie przy zastawionym stole, z przyśpiewkami, a nawet tańcami. Teraz o tradycji tej przypomina działający w Węglinie Zespół Świteź, który jest swego rodzaju mostem łączącym tradycję i współczesność. Wystawiane przez niego widowisko pt. „Piórnia” zdobywa wyróżnienia i nagrody na różnego rodzaju przeglądach i konkursach. Film z zarejestrowanym przedstawieniem był elementem węglińskiej pracy konkursowej.

W formie prezentacji swoją działalność przedstawiły też panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mniszku. Koło to istnieje co prawda dopiero od jesieni 2016 roku, ale funkcjonuje niezwykle prężnie, dzięki czemu jego członkowie, są to nie tylko panie, ale i panowie, mieli czym się pochwalić. Podejmują oni nie tylko starania o zachowanie lokalnych tradycji, ale też o zacieśnienie więzi międzypokoleniowych i przekazywanie swojej wiedzy dzieciom i młodzieży. W prezentacji wykorzystane zostały relacje z wydarzeń, uroczystości i konkurów w których koło brało udział.

- KGW w Mniszku poprzez swoją działalność w środowisku wiejskim podkreśla jak bardzo ważne jest kultywowanie tradycji, budzenie świadomości jej istnienia przede wszystkim wśród młodych ludzi, którzy fascynują się wszelkimi nowinkami jakie daje im obecny świat. Praca konkursowa w formie prezentacji przedstawia istotę pielęgnowania zwyczajów i ochrony przed utratą indywidualności poszczególnych społeczeństw, dbając przy tym o zachowanie więzi pokoleniowej – podsumowują nagrodzoną pracę organizatorzy konkursu.

Warto w tym miejscu także wspomnieć, że KGW z Mniszka zostało niedawno docenione także w konkursie kulinarnym zorganizowanym przez Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Zaproponowany przez nie „półgęsek wędzony w ciepłym dymie” zajął 2. miejsce w kategorii „wyroby wędliniarskie”.

Wracając do konkursu „Piękno tradycji we współczesnym świecie”, oprócz wspomnianych już naszych kół z Węglina i Mniszka wśród laureatów konkursu znalazły się także panie z Horodyska. Nagrodą dla laureatów jest zakup strojów ludowych dla członków wszystkich trzech nagrodzonych KGW.

 

Na zdjęciu przedstawiciele KGW Mniszek z wójtem gm. Gościeradów Mariuszem Szczepanikiem. foto za fb/KGW Mniszek

Najnowsze ogłoszenia