"Biegam, pomagam, zwyciężam", czyli II Półmaraton Kraśnik już w niedzielę

Pozostałe dyscypliny
Czcionka

Ponad 200 zawodników zmierzy się z dystansem 21,5 km, a około 80 stanie na starcie biegu na 5 km. Do tego trzeba jeszcze doliczyć, miejmy nadzieję kilkusetosobową, grupę dzieci, młodzieży i całych rodzin, którzy wezmą udział w Familiadzie Biegowej. Biegowe święto pod hasłem II Półmaraton Kraśnik, które odbędzie się w najbliższą niedzielę (23 kwietnia), podobnie jak przed rokiem będzie mieć wymiar nie tylko sportowo-rekreacyjny, ale także charytatywny.

Podkreślali to uczestnicy dzisiejszej konferencji prasowej, która przed południem odbyła się w kraśnickim magistracie.

- Nasz Półmaraton nie miałby aż takiego wydźwięku, gdyby nie jego druga część związana z działalnością charytatywną. Już w ubiegłym roku wspieraliśmy osoby niepełnosprawne, potrzebujące rehabilitacji. Tak będzie i tym razem – informuje burmistrz Kraśnika Mirosław Włodarczyk.

 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej z dziennikarzami spotkali się burmistrz Mirosław Włodarczyk, Dariusz Stuj, Piotr Członka (dyrektor zawodów), wiceburmistrz Marzena Pomykalska, i Piotr Kwietniewski

 

- Byłem w wielu miejscach i jestem szczęśliwy, że mogę biegać. Chciałem też coś takiego zorganizować w Kraśniku, by mieszkańcy znaleźli szczęście w bieganiu. Tym bardziej, że można biegać i można pomagać – podkreśla Dariusz Stuj, pomysłodawca, współorganizator i jeden ze sponsorów imprezy. Pan Dariusz to kraśniczanin mieszkający na stałe w USA, prezes fundacji „Rainbow of Magnolia Fountains of Life” niosącej pomoc dzieciom w Afryce.

W ubiegłym roku, podczas I Kraśnik Półmaratonu, ufundowany i przekazany został osobom niepełnosprawnym sprzęt rehabilitacyjny o wartości około 50 tys. zł. W tym roku, dzięki wsparciu wspomnianej fundacji i opłatom startowym, ma być podobnie.

- Wydaje mi się, że ubiegłoroczny półmaraton był takim impulsem do działania, bo dobro rodzi dobro. Te działania pączkują, czego przykładem jest akcja pomocy dla Jarka Chrzanowskiego, którą podczas tego wydarzenia będziemy kontynuować – zapowiada burmistrz Włodarczyk.

Na rzecz Jarka, który uległ bardzo poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu, przekazane zostaną środki zebrane podczas licytacji przygotowanej przez nauczyciela Publicznego Gimnazjum nr 1 Mariusza Kwietniewskiego. Odbędzie się ona o godzinie 12:30 podczas zawodów. Wśród fantów, które będzie można licytować, znalazły się m.in. koszulka meczowa Michała Pazdana z autografami zawodników Legii Warszawa, odzież i gadżety od Caroline Wozniacki, koszulka meczowa kraśniczanina Damiana Szymańskiego – zawodnika Jagiellonii Białystok, koszulka meczowa Piasta Gliwice z autografami, koszulka meczowa Korony Kielce, a także piłka z autografami zawodników Zagłębia Lubin.

 

 

Wiceburmistrz Marzena Pomykalska podkreślała, że sami kraśniczanie starają się o to, by II Półmaraton Kraśnik im. 24. Pułku Ułanów był w naszym mieście świętem. W tym roku, jak poinformował dyrektor zawodów Piotr Członka, liczba kraśniczan, którzy wystartują w obu głównych biegach (Półmataronie i Zielonym Biegu) przekroczyła 120. Wielu tych, którzy sami nie pobiegną, wcieli się natomiast w rolę kibiców.

***

Wspólny start Półmaratonu i Zielonego Biegu zaplanowany jest w niedzielę na godzinę 10:00 (al. Niepodległości koło CKiP). Półtorej godziny wcześniej na trasę wyruszą już Dariusz Stuj i Piotr Kwietniewski, którzy chcą pokonać dystans maratoński.

Pakiety startowe dla uczestników zawodów wydawane będą w sobotę od 16:00 do 20:00 oraz w niedzielę od 6:00 do 9:00 w biurze zawodów zlokalizowanym w CKiP.

W niedzielę o 9:30 rozpoczną się zapisy na Familiadę Biegową (dystanse od 50 m do 800 m w zależności od wieku). O godzinie10:00 ruszy „Miasteczko Małego Ułana” z animacjami dla dzieci. Na 10:30 przewidziany jest start Familiady Biegowej - BIEG Tatusiów z dziećmi w wózkach - 50 m, a zakończy ja około 13:15 – BIEG Rodzinny (100m,200m,400m lub bieg na 400 m za rękę).

 

 

Pierwszy zawodnik Zielonego Biegu na mecie spodziewany jest około 10:20, a tuż po godzinie 11:00 zwycięzca II Półmaratonu Kraśnik2017.

Na 12.30 zaplanowana jest zapowiadana już licytacja na rzecz Jarosława Chrzanowskiego, a pół godziny później odbędzie się wręczanie ufundowanego sprzętu rehabilitacyjnego.

Dekoracje zawodników Kraśnik Półmaraton, Zielonego Biegu, Familiady Biegowej zaplanowane są na 13.30, a o 14.30 odbędzie się losowanie nagród wśród uczestników imprezy.

Bieg półmaratoński w dużej części będzie przebiegał ulicami Kraśnika i drogami przez Wyżniankę i Wyżnicę. Na czas biegu będą one okresowo zamykane. Utrudnienia mogą wystąpić w godzinach 10:00-13:00. W tych godzinach modyfikacji ulegną także trasy i kursy autobusów MPK (szczegółowe informacje na ten temat tutaj).