Udany debiut IFD Rally Team w nowym aucie podczas Super Oes Stobierna. Foto, Wideo

Pozostałe dyscypliny
Czcionka

W niedzielę 7 maja Aleksander Bogusławski i Tomasz Rusinek tworzący załogę IFD Rally Team wystartowali w Super Oesie Stobierna organizowanym przez Automobilklub Stomil w Dębicy. Była to trzecia runda Pucharu AK Stomil. Był to dla nich pierwszy start w tym sezonie oraz debiut w nowym aucie - Citroenie Saxo VTS 1.6 16v.

Super Oes w Stobiernej miał być dla nich przede wszystkim formą treningu przed startami w Mistrzostwach Okręgu Rzeszowskiego w KJS i Super KJS oraz Mistrzostwami Okręgu Lubelskiego w KJS.

Impreza składała się z jednego odcinka specjalnego o długości 2 kilometrów, który pokonywany był trzykrotnie.

- Liczba kilometrów oesowych była co prawda bardzo mała, ale ciekawa, wąska i trudna technicznie trasa stanowiła świetny poligon doświadczalny dla nas i samochodu. Pogoda także dołożyła swoje trzy grosze, ponieważ na kilkanaście minut przed startem pierwszych załóg zaczął padać deszcz i nie opuścił uczestników imprezy aż do jej końca – informuje Aleksander Bogusławski. - Przed pierwszym przejazdem oczywiście ogromny stres, ponieważ miał to być nasz debiutancki odcinek w Saxo - kompletnie zatem nie wiedzieliśmy, czego możemy się spodziewać – dodaje kierowca IFD Rally Team.

 

Materiał wideo rallyvideoprvpl z przejazdu załogi Bogusławski&Rusinek

 

Nasza załoga próbę pokonała dosyć spokojnie, bez żadnych przygód i czysto. Mimo to okazało się, że wykręcili zdecydowanie najszybszy czas w swojej klasie (do 1600).

- Na drugim przejeździe postanowiliśmy delikatnie podkręcić tempo. Wiedzieliśmy, że przy obecnych ustawieniach Citroena przy stromych podjazdach pod górę będziemy tracić sporo czasu. Tak też było na pierwszych kilkuset metrach odcinka w Stobiernej. Dużo lepiej było natomiast na fragmencie odcinka pokonywanym na tzw. spadaniu. Pojechaliśmy tam nieco agresywniej, rozbijając jednak szykanę i bardzo szeroko wyjeżdżając z ostatniego zakrętu. Było tam już "na limicie", ale opony świetnie skleiły i zostaliśmy bez problemu na drodze – relacjonuje Bogusławski.

Przez problem z pomiarem czasu niestety rezultat kraśnickich rajdowców z tej próby został nadany przez sędziów na podstawie średniej z pozostałych przejazdów.

- W oficjalnych wynikach jest to czas 1:51.88, ale jak widać na nagraniu, realnie wykręciliśmy około 1:47. Gdyby nie kara za szykanę i wspomniany błąd w pomiarze byłby to być może nawet 3 czas w generalce, 1 wśród aut napędzanych na jedną oś – mówi kierowca. - Na ostatnim przejeździe mocno już odpuściliśmy, aby dowieźć auto bezpiecznie do mety, ale i tak czas był całkiem niezły – dodaje.

 

Materiał wideo onboard ze środka samochodu z najszybszego przejazdu załogi Bogusławski&Rusinek.

 

Ostatecznie po podliczeniu wyników załoga IFD rally Team uplasowała się na pierwszym miejscu w klasie K2 (na 7 startujących załóg) i szóstym w klasyfikacji generalnej (na 36 załóg).

- To bardzo dobry prognostyk przed resztą sezonu. Mamy nadzieję na więcej tak dobrych występów. Oby tylko bez awarii i niepotrzebnych wizyt poza drogą. Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, dzięki którym ten i inne nasze starty są w ogóle możliwe. Szczególnie mocno dziękujemy naszym partnerom – dodają nasi rajdowcy.

A wspomnianymi partnerami są: hurtownia motoryzacyjna RJ Auto z oddziałami w Kraśniku i Poniatowej, mieszalnia lakierów samochodowych Pro-Lak z oddziałami w Kraśniku i Stalowej Woli, wypożyczalnia sprzętu budowlanego WSB Wojciech Gieral z Kraśnika, warsztat Rusinek Auto Serwis ze Słodkowa Drugiego, warsztat Kalin-Serwis z Wyżnicy-Kolonii, Gieral Motorsport, stacja kontroli pojazdów Stec Auto z Urzędowa, Automobilklub Stalowa Wola, a także nasz portal - krasnik24.pl

Kolejny start IFD Rally Team już w weekend 20-21 maja. Nasza załoga weźmie udział w jednej z najważniejszych dla nich imprez w tym sezonie - Rajdzie Rzeszowiak. Jest to łączona runda Historycznych Rajdowych Mistrzostw Polski, Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Podkarpacia oraz Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego w Super KJS. Na sobotę 20 maja zaplanowany jest wieczorny superoes po ulicach Rzeszowa, a w niedzielę przyjdzie im się zmierzyć z sześcioma odcinkami specjalnymi w gminach Niechobrz i Lubenia. Są to fragmenty kultowych już tras Rajdu Rzeszowskiego, który w tym roku, podobnie jak w 2016, będzie rundą Rajdowych Mistrzostw Europy. Więcej informacji na temat rajdu na stronie: http://www.rajdrzeszowiak.pl

 

Foto Michał F. Lenart. Więcej zdjęć autorstwa pana Michała z Super Oesu Stobierna odnajdziecie tutaj.