Speed Days Kraśnik 2018. Rekordowe wyniki w układaniu kostki Rubika i kubków na czas

Pozostałe dyscypliny
Czcionka

Kilkanaście rekordów Polski, Europy, a także rekord świata w układaniu kostki pyraminx padło w miniony weekend podczas Speed Days Kraśnik. Międzynarodowe Zawody w Speedcubingu, czyli układaniu kostki Rubika na czas, oraz Sport Stackingu, czyli układaniu piramid z kubków na czas, odbyły się w naszym mieście już po raz czwarty. W jednej z konkurencji na podium stanęła kraśniczanka.

Impreza, która odbyła się w kraśnickim Zespole Szkół nr 2 im. Mikołaja Reja, zgromadziła kilkudziesięciu zawodników. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie o czym najlepiej świadczy w sumie kilkanaście pobitych rekordów Polski, Europy, a nawet świata.

 

 

Podczas sobotniej części wydarzenia odbyło się 5 konkurencji speedcubingowych polegających na układaniu kostki Rubika na czas oraz konkurencje w układaniu kubków na czas. W niedzielę kontynuowana była rywalizacja w układaniu kostki.

- Zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Wystartowało w nich kilku bardzo dobrych zawodników, zwłaszcza w dwóch konkurencjach – pyraminx, czyli układaniu czworościanu foremnego i scub, czyli układaniu takiej alternatywnej wersji kostki Rubika. Zmierzyło się w niej m.in. 3 zawodników, którzy w przeszłości ustanawiali rekordy świata – mówi Przemysław Piątek, pomysłodawca i organizator Speed Days Kraśnik.

 

 

 

Bardzo emocjonująca była między innymi rywalizacja w konkurencji pyraminx.

- Przeprowadziliśmy w tej konkurencji 3 rundy. Już w pierwszej Rafał Waryszak poprawił rekord Polski. Chwilę później kolejny zawodnik – Dominik Górny, poprawił ten rekord ustanawiając równocześnie nowy rekord Europy. W kolejnej rundzie Tymon Kolasiński uzyskał jeszcze lepszy wynik bijąc przy okazji rekord świata. Teraz rekord świata w ułożeniu kostki pyraminx wynosi 1 sekundę i 20 setnych – relacjonuje przebieg turniejowych wydarzeń Przemysław Piątek.

Co warte podkreślenia nowy rekordzista świata jest bardzo młodym zawodnikiem. Ma 12 lat.

- Kostkę Rubika pierwszy raz w ręku miałem w wieku 5 lat, ale kompletnie nie wiedziałem jak ja ułożyć i nie byłem w stanie się tego nauczyć. Dopiero po pewnym czasie, za drugim podejściem się w to wkręciłem. Tak bardziej poważnie trenuje niecałe 2 lata – mówi pochodzący z Poznania, ale mieszkający w Warszawie nowy rekordzista świata w układaniu kostki pyraminx. - Drugą moją ulubioną kostką jest 5x5, Niesamowicie ciekawie się ją układa. Teraz się trochę za nią wziąłem i mam nadzieję, że w rok, może dwa lata też uda mi się zrobić rekord świata w jej układaniu – dodaje Tymon Kolasiński.

 

 

 

Co ważne Przemysław Piątek nie tylko w Kraśniku organizuje zawody w układaniu kostki Rubika i kubków na czas i przyciąga na nie do naszego miasta światowej klasy zawodników, ale także robi wiele, by tymi dyscyplinami zainteresować mieszkające na naszym terenie dzieci i młodzież.

- Jeżeli chodzi o rozwój tych dyscyplin na naszym terenie, to w tej chwili bardzo dobrze rozwija się przede wszystkim sport stacking. W kilku szkołach już są zalążki grup uczniów zainteresowanych uprawianiem tej dyscypliny. Silna taka grupa jest m.in. w Szkole Podstawowej nr 5. Jedna z uczennic tej placówki, Jola Kwietniewska, stanęła zresztą na podium w jednej z konkurencji w naszych zawodach (jej występ na filmie poniżej dod.red.) - podkreślą Piątek.

 

 

Także jeżeli chodzi o kostkę Rubika mamy kilku kraśniczan, którzy startują na ogólnopolskich zawodach. Od czasu do czasu w bibliotece miejskiej odbywają się spotkania miłośników speedcubingu i sport stackingu. Zainteresowanych zachęcamy do śledzenia fanpejdża Kubeczkowo, na którym publikowane są wszelkie informacje o takich spotkaniach.

 

Nasze zdjęcia z niedzielnej części Speed days Kraśnik odnajdziecie tutaj.