Kraśnik Miastem Sportu - tandem Kazimierz Choma & wiceminister Jarosław Stawiarski chce zagwarantować, że nie będzie to puste hasło

Pozostałe dyscypliny
Czcionka

Pełnowymiarowe boisko piłkarskie pod balonem, treningowe szatnie dla drużyn piłkarskich na MOSiR, szatnie na stadionie Tęczy, przywrócenie do wykorzystywania boiska na Słonecznej Polanie, remont kraśnickich orlików, rozbudowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1, basen w starej dzielnicy Kraśnika – takie między innymi obietnice padły podczas dzisiejszego spotkania przedwyborczego, którego tematem był sport, zorganizowanego przez Prawo i Sprawiedliwość. Gościem specjalnym spotkania był były reprezentant Polski w piłce nożnej Marek Citko.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji dotyczącej środków jakie na sport powszechny wydaje Ministerstwo Sportu. Jak przekonywał wiceminister Jarosław Stawiarski, i potwierdzał to w liczbach, wydatki te z roku na rok rosną, a środki te trafiają także między innymi do Kraśnika. Ze wsparcia korzysta samorząd przy budowie i modernizacji obiektów sportowych, ale i kluby sportowe na prowadzenie zajęć oraz organizację imprez.

 

 

- Mówimy, że Kraśnik jest miastem sportu, infrastruktura rośnie, jest coraz lepiej, ale trzeba się zastanowić nad tym, jak przekonać dzieciaki, by było ich jak najwięcej na zajęciach. Piłka nożna tu bryluje, ale mamy też między innymi świetne zapasy, dwie sekcje bokserskie, piłkę ręczną dziewcząt, jest koszykówka, siatkówka, lekkoatletyka, tenis stołowy, pływanie. Zobaczcie ile tego jest, ale jak zobaczcie też ile dzieci i młodzieży uprawia sport w Kraśniku. To jest zdecydowanie za mało. Trzeba zastanowić się nad tym co zrobić, żeby tych dzieciaków było jak najwięcej – mówił do uczestników spotkania wiceminister Jarosław Stawiarski.

Gwarancją tego, że ćwiczących dzieci i młodzieży ma przybywać oraz że trenować będą na coraz lepszych obiektach ma być tandem: Kazimierz Choma jako Burmistrz Kraśnika i wiceminister Stawiarski.

- Kazimierz Choma to człowiek, który zna się na sporcie i uprawia sport. To nie jest tak, że to jest jakiś człowiek którego ja wyjmuję z kapelusza. To jest człowiek, który gwarantuje, że sport w Kraśniku, przede wszystkim sport dzieci i młodzieży, będzie na bardzo wysokim poziomie. Uwierzcie mi, ja zrobię wszystko żeby tak było – zapowiadał Jarosław Stawiarski.

 

 

Wsparcie kandydatowi PiS na burmistrza Kraśnika udzielił też wspomniany już gość specjalny Marek Citko

- Do sportu potrzeba przede wszystkim dużo serca i pasji. Pieniądze są ważne, ale nie zawsze są najważniejsze. Liczy się mądre zarządzanie. Sport potrzebuje ludzi kompetentnych, stąd moje wsparcie dla pana Kazimierza, bo wiem, że ma duży pierwiastek sportu – mówił były reprezentant Polski w piłce nożnej.

Podczas spotkania padło też kilka konkretnych obietnic jeśli chodzi o dalszy rozwój infrastruktury sportowej. Jedną z nich jest między innymi całoroczne, przykrywane balonem, pełnowymiarowe boisko piłkarskie na MOSiR.

- Kraśnik będzie miał pierwszy balon (pełnowymiarowe boisko piłkarskie przykryte balonem dod. red.) w województwie Lubelskim i to wam gwarantuję. Będzie całoroczne granie w piłkę nożną. Wiem skąd pieniądze wziąć, z ministerstwa i nie tylko. Jest to funkcjonalne i nie jest drogie. Jest to do zrealizowania. To nie są wielkie pieniądze, tylko trzeba chęci – zapowiedział wiceminister Stawiarski.

 

 

Dwa zadanie już są w fazie przygotowań i mają zapewnione finansowanie. To basen Delfinek przy Szkole Podstawowej nr 2 i zaplecze szatniowo-sanitarne na stadionie przy ul. Oboźnej. Kolejne pomysł które padły, wywołane zostały w części przez głosy ze strony działaczy, trenerów uczestniczących w spotkaniu. To między innymi treningowe szatnie dla drużyn piłkarskich na MOSiR, przywrócenie do wykorzystywania boiska na Słonecznej Polanie, remont kraśnickich orlików, czy rozbudowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1. Wiceminister Stawiarski zapewniał, że na wszystkie te zadania można pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Sportu.

- Potrzeba do tego tylko zmiany myślenia, nie „nie da się” tylko czasami ryzykujemy i idziemy po bandzie, ale ma to być uczciwie i transparentne i to wszystko – mówił Jarosław Stawiarski.

Kazimierz Choma zapewniał z kolei, że jeśli zostanie burmistrzem, to dalszy rozwój bazy sportowej będzie widoczny w obu dzielnicach miasta i będzie się to odbywać na zasadzie zrównoważonego rozwoju.

Podczas spotkania pojawił się także temat włączenia się kraśnickiej Fabryki Łożysk Tocznych w rozwój kraśnickiego sportu. Wiceminister Stawiarski poinformował, że rozmawiał już na ten temat z ambasadorem Chin w Polsce i podczas kolejnych rozmów temat ma być ponawiany.