Wisła pod Annopolem. Stan wody rośnie, służby przeciwpowodziowe w gotowości Aktualizacja FOTO

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

zagrozenie_powodziowe_gm_AnnopolBUB_5762
Patrol strażaków i mieszkańcy obserwujący Wisłę na wałach w okolicach Popowa. foto PB
Jak informują służby przeciwpowodziowe dzisiaj o godzinie 6.00 stan wody w Wiśle na wysokości Annopola wynosił 570 cm. To oznacza, że jest już o 20 cm powyżej stanu alarmowego.

 

Od północy poziom wody wzrósł o 22 cm. Według wczorajszych informacji IMGW przewidywania stanu wody na Wiśle są odrobinę bardziej optymistyczna niż prognozy piątkowe, ale zagrożenie powodziowe wciąż jest spore. Z przewidywań IMGW wynika, że Wisła w Annopolu dzisiaj osiągnie około 630 cm (stan alarmowy to 550 cm), a w poniedziałek 720 cm. To właśnie w dzisiaj w nocy i w poniedziałek Wisłą na wysokości powiatu kraśnickiego przechodzić ma fala wezbraniowa. Dzisiaj w południe ma ona dotrzeć do Sandomierza.

Od wtorku przewidywany jest powolny spadek poziom wody w Wiśle. Na naszym terenie, w szczególności na północ od Annopola gdzie modernizacja wałów przeciwpowodziowych dopiero jest planowana, zagrożenie może wynikać nie tylko z wysokości fali wezbraniowej, ale również z dłuższego utrzymywania się podwyższonego poziomu wody

 

Aktualizacja, 18.05, godz. 20:00

Poziom wody w Wiśle będzie prawdopodobnie nieco niższy niż 4 lata temu podczas powodzi, ale i tak będzie bardzo wysoki. Czy wały wytrzymają taki napór?

zagrozenie_powodziowe_gm_AnnopolBUB_5781
Woda wdarła się do części gospodarstw, między innymi w Opoczce. foto PB

Stan wody w Wiśle dzisiaj rósł mniej więcej w tempie 10 cm na godzinę. Na terenie gminy Annopol wystąpiły lokalne podtopienia. Woda wdarła się na posesje położone bezpośrednio przy Wiśle, między innymi w Opoczce, ale i te znajdujące się przy Sannie (Kosin) do której cofnęła się woda z Wisły. Rozmawialiśmy ze strażakami patrolującymi wały w okolicy Popowa. Ci zwracali nam uwagę na sporą liczbę bobrów, a więc i możliwe uszkodzenia obwałowań.

Z informacji które do nas docierają, na północ od gminy Annopol, między innymi w okolicy Basonii (gm. Józefów nad Wisłą), mieszkańcy i strażacy już walczą z przesiąkami wałów. Sytuacja jest bardzo poważna. Wójt gminy Łaziska zarządził już z kolei ewakuację części obszaru gminy.

 

Zdjęcia zrobione dzisiejszego popołudnia, 18 maja, w okolicy Popowa, na moście w Annopolu, w Opoczce i w okolicach mostu na Sannie tuż za Opoką Dużą można znaleźć tutaj.