Ogłoszenie

Były burmistrz Kraśnika skazany za łapówki

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

czubinski_pasekDziś zapadł wyrok w sprawie byłego burmistrza Piotra Cz., którego prokuratura oskarżała o branie łapówek w zamian za posady w radach nadzorczych oraz wyłudzenie pieniędzy za wyjazd na narty w Alpy.

 

Prokuratur żądał łącznej kary trzech lat pozbawienia wolności dla Cz. i taki właśnie wyrok zapadł na dzisiejszym posiedzeniu sądu w Kraśniku. Zarzuty wobec byłego burmistrza dotyczyły uzyskiwania korzyści majątkowej w okresie od stycznia 2003 roku do marca 2007 roku od członków Rady Nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Łącznie Cz. miał otrzymać kwotę nie niższą niż 19 500 zł. Za ten czyn wymierzono mu karę dwóch lat pozbawienia wolności, karę grzywny w wysokości 150 stawek dziennych o wartości 30 zł/dzień, przepadek równowartości korzyści majątkowej osiągniętej z popełnienia przestępstwa, tj. 19 500 zł, oraz zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w organach administracji państwowej na okres trzech lat.

Kolejny zarzut wobec byłego burmistrza, jaki rozpatrywał sąd, to działanie na szkodę Miasta Kraśnik poprzez niekorzystne rozporządzenie mieniem i wprowadzenie w błąd dyrektorów miejskich szkół co do celu wyjazdu do Austrii w lutym 2008 roku. Na nieuzasadnionym wyjeździe budżet miasta miał stracić ponad 20 tys. złotych, a sam Cz. osiągnął korzyść majątkową w wysokości 2949 zł stanowiącą refundację kosztów wyjazdu jego i jego żony.  I w tym wypadku sąd przyznał rację oskarżycielom i za ten czyn skazał byłego burmistrza na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności, grzywnę w wysokości 60 stawek dziennych o wartości 30 zł/dzień oraz naprawienie szkody wyrządzonej  przestępstwem, tj. wpłatę kwoty 17 694 złotych na rzecz Gminy Miejskiej Kraśnik. 

Łączna kara jaką wymierzył Piotrowi Cz. wyniosła 3 lata pozbawienia wolności oraz 250 stawek dziennych po 30 zł/dzień.

Wyrok nie jest prawomocny.

Obecny burmistrz Mirosław Włodarczyk tak skomentował postanowienie sądu w tej sprawie:

- Niech ten wyrok będzie przestrogą dla wszystkich zajmujących eksponowane stanowiska. Powinni zdawać sobie sprawę, że jeśli dopuszczają się nadużyć, to wcześniej czy później zostaną osądzeni ? powiedział  burmistrz.

Najnowsze ogłoszenia