Maciej Piątek zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu fotograficznego za "Pozycję Ogniową" WYWIAD

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

piatek_maciej_konkurs_foto_OSP01
Maciej Piątek odbiera gratulacje od komendanta głównego PSP gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza
"Pozycja Ogniowa", czyli zdjęcie zrobione podczas jednego z ubiegłorocznych pokazów strażackich, przyniosło Maciejowi Piątkowi I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym ?Nasza straż pożarna?. Autor nagrodzonego zdjęcia to na co dzień uczeń pierwszej klasy Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku oraz strażak ochotnik. Jest zastępcą dowódcy Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, działającej przy Miejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kraśniku.

 

Podsumowanie konkursu pt. ?Nasza straż pożarna? miało miejsce 3 marca w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Była to już jego dziewiętnasta edycja. W uroczystości z tej okazji udział wzięli między innymi komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP dh Waldemar Pawlak oraz rektor-komendant SGSP nadbryg. Ryszard Dąbrowa.

piatek_maciej_konkurs_foto_OSP12
Pozycja Ogniowa - nagrodzona fotografia Macieja Piątka

Organizatorem konkurs fotograficznego, którego zwycięzcą został kraśniczanin, są Zarząd Główny ZOSP RP ze Szkołą Aspirantów PSP w Krakowie oraz Małopolskim Oddziałem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa w Krakowie. Jego celem jest propagowanie misji i idei ochotniczego pożarnictwa oraz pokazanie w ciekawym ujęciu działalności członków OSP.

 

Od najmłodszych lat fascynowała mnie praca strażaków

- mówi Maciej Piątek, zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego ?Nasza straż pożarna?

Od kiedy interesujesz się strażą pożarną?

Strażą pożarną interesuję się od zawsze. Jeszcze zanim poszedłem do szkoły, już odwiedzałem komendę podczas wycieczek, a potem na organizowanych majówkach. Wszędzie, gdzie pojawiali się strażacy, musiałem być i obserwować to, co robią. Kiedyś nawet wyszedłem bez wiedzy rodziców za działkę, by zobaczyć, jak strażacy gaszą pożar traw.

Od kiedy jesteś członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy kraśnickiej MOSP?

Od prawie 4 lat. Zaczęło się całkiem przypadkiem. Jechaliśmy z kolegami rowerami i zauważyliśmy samochód bojowy pod remizą. Chcieliśmy go zobaczyć i sfotografować, więc udaliśmy się z "wizytą". Tam dowiedzieliśmy się, że ma zostać utworzona drużyna. Wstąpiliśmy do niej wszyscy z naszej "paczki"". Już od pierwszej zbiórki wiedzieliśmy, że to był dobry wybór.

Czy w przyszłości chciałbyś zostać zawodowym strażakiem?

Tak, w przyszłości chciałbym zostać zawodowym strażakiem. Marzeniem, a zarazem celem jest dostanie się do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Zdaję sobie sprawę, że warunki przyjęcia na tę uczelnię są wysoko postawione, poza tym liczba miejsc jest ograniczona, a chętnych sporo, ale wierzę do końca, że plan uda się zrealizować.

Gdzie, kiedy i przy jakiej okazji wykonane zostało nagrodzone zdjęcie?

Zdjęcie zostało wykonane we wrześniu ubiegłego roku. Podczas Moto Rock Maraton, który odbywał się na parkingu przed kraśnickim Centrum Kultury i Promocji, swój pokaz mieli strażacy ochotnicy z Miejskiej OSP w Kraśniku i OSP KSRG Urzędów.

piatek_maciej_IMG_7678
W przyszłości chciałbym zostać zawodowym strażakiem - mówi Maciej Piątek
Czy często zdarza ci się fotografować akcje i ćwiczenia pożarnicze?

Zdjęć podczas akcji raczej nie wykonuję. Wszystko zależy od tego, jaka jest sytuacja. Razem z kolegą Kamilem prowadzimy stronę na portalu Facebook, gdzie staramy się informować o pożarach, wypadkach itp., które miały miejsce w powiecie kraśnickim. Do tego potrzebne są zdjęcia z działań ratowniczych. My nie dysponujemy wolnym czasem, by udawać się na miejsce każdego zdarzenia, ale możemy liczyć na życzliwość okolicznych jednostek, osób, które podsyłają nam fotografie. Pokazy są dla nas najlepszą okazją do robienia zdjęć, więc staramy się wykorzystywać je jak najlepiej.

A od jak dawna robisz zdjecia?

Fotografować zacząłem w gimnazjum. Z czasem robienie zdjęć stało się kolejnym hobby. Jeżeli jest okazja, staram się robić zdjęcia nie tylko z działań strażaków, ale także przyrody, ciekawych miejsc, ludzi.