Ogłoszenie

Dzień Strażaka w PSP Kraśnik. Były awanse, odznaczenia i poświęcenie nowego sprzętu. FOTO

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

{datsopic:29290 left} Wczoraj, w piątek 22 maja, w kraśnickiej komendzie powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Strażaka. Była ona okazją do podsumowania minionych 12 miesięcy działalności naszych strażaków, wręczenia awansów na wyższe stopnie, odznaczeń oraz zaprezentowania i poświecenia nowego sprzętu o który wzbogaciła się komenda. Spotkanie to swoją obecnością zaszczycił między innymi komendant wojewódzki PSP nadbrygadier Tadeusz Milewski.

 

- Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. To motto nas strażaków, ludzi którzy spieszą z pomocą o każdej porze dnia i nocy ratując ludzi i ich dobytek. Niejednokrotnie narażając przy tym własne życie. Państwowa straż pożarna jest formacją mundurową wyposażoną w specjalistyczny sprzęt, powołaną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi oraz innymi miejscowymi zagrożeniami. Postęp technologiczny, a także przedsięwzięcia gospodarcze w kraju stawiają przed naszą formacją coraz większe wyzwania. Ubiegły rok był dla strażaków z terenu powiatu kraśnickiego rokiem wytężonej służby, w wyniku której odnotowaliśmy rekordową ilość - 912 - zdarzeń - podkreślał, otwierając uroczystość, starszy brygadier Artur Bis, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej.{datsopic:29287 right}

245 akcji z udziałem strażaków to były interwencje przy pożarach, 640 przy usuwaniu skutków miejscowych zagrożeń, a 27 to alarmy fałszywe. W porównaniu do wcześniejszego okresu ich liczba wzrosłą aż o 21%. Zdarzeniem w które konieczne było zaangażowanie największych sił i środków była akcja przeciwpowodziowa. Działania strażaków w jej ramach trwały od 17 do 22 maja 2014 roku i koncentrowały się na monitoringu stanu wałów przeciwpowodziowych, dowożeniu piasku i worków, układania wałów i zapór przez napływającą wodą, uszczelnianiu wjazdów do posesji oraz studzienek kanalizacyjnych.

Wyrazem uznania za pracę w ramach tej właśnie, ale i pozostałych akcji były przyznane i wręczone wczoraj uroczyście medale, odznaczenia i awanse na wyższe stopnie.

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych srebrną odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymał asp. sztab w stanie spoczynku Paweł Pielaszkiewicz. Brązowe odznaki otrzymali natomiast natomiast starszy ogniowy Piotr Jankowski, st. kapitan Krystian Suszek oraz aspirant sztabowy Jacek Jabłoński.

Kilkunastu strażakom nadano wyższe stopnie służbowe. Do stopnia brygadiera awansowany został Piotr Wojtan, do stopnia młodszego brygadiera Artur Szumny, a aspirantami sztabowymi zostali Jacek Jabłoński oraz Tomasz Wtykło. Stopnie ogniomistrza nadano Grzegorzowi Zającowi i Mariuszowi Jockowi, młodszego ogniomistrza Stanisławowi Dudziakowi, Piotrowi Kołtunowi i Andrzejowi Latusowi, a stopnie starszego sekcyjnego Pawłowi Plasze, Nikodemowi Drączkowskiemu, Tomaszowi Powęsce, Konradowi Kaproniowi, Januszowi Flisowi i Pawłowi Babirackiemu. Odznaczenia i awanse wręczyli nadbrygadier Tadeusz Milewski oraz komendant kraśnickiej PSP st. brygadier Artur Bis.

Paweł Babiracki uhonorowany został poza tym, przyznanym przez Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Lublinie, medalem za zasługi dla pożarnictwa. Wręczył go prezes ZOP ZOSP RP w Kraśniku druh Tadeusz Wojtak.

{datsopic:29274 left}Przyznano także nagrody Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie. Otrzymali je st. kpt. Artur Malinowski i ogn. Mariusz Jocek.

Specjalne podziękowanie, za ufundowanie i wykonanie tablicy upamiętniającej 100 rocznicę rozstrzelania przez rosyjskiego zaborcę prekursorów pożarnictwa na Ziemi Kraśnickiej, trafiło do Bogdana Balkiewicza - właściciela zakładu kamieniarskiego.

Ksiądz Grzegorz Stąsiek, kapelan strażaków powiatu kraśnickiego dokonał poświęcenie nowego sprzętu o który wzbogaciła się kraśnicka komenda w minionym roku. Był to kontener pompowy pozyskany przez strażaków w ramach unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Wczorajsze obchody Dnia Strażaka w kraśnickiej Komendzie PSP zgromadziły licznych gości. Oprócz wspomnianych już byli wśród nich m. in. poseł Jarosław Stawiarski, starosta kraśnicki Andrzej Maj, burmistrz Kraśnika Mirosław Włodarczyk, wójtowie Mariusz Szczepanik (Gościeradów), Grzegorz Lemiecha (Zakrzówek), Mirosław Chapski (Kraśnik), Artur Jaskowski (Szastarka), Paweł Głąb (Wilkołaz) oraz Franciszek Kwiecień (Trzydnik Duży), powiatowy komendant policji podinspektor Kazimierz Kula, Andrzej Tybulczuk - dyrektor kraśnickiego Powiatowego Urzędu Pracy, a także prezes FŁT S.A. Grzegorz Jasiński.

 

Zdjęcia z wczorajszej uroczystości można obejrzeć klikając tutaj lub na jedno ze zdjęć dołączonych do informacji.

Najnowsze ogłoszenia