Baw się, myśl, żyj. Apelujemy o rozwagę i zachowanie bezpieczeństwa nad wodą. Wideo

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

zalew_krasnicki_2014_BUB_4767
foto ilustracyjne
Przed nami kolejny ciepły weekend. W ostatnie tak upalne dni utonęło aż 41 osób! Przypominamy, że śmiertelny przypadek tego lata jest też już niestety i na naszym terenie. Utonął mężczyzna, który poszedł wykąpać się nad Wisłę. Wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych apelujemy do każdego, kto planuje wypoczynek nad wodą: zabierzcie na plażę rozsądek i trzeźwy umysł! Chwila nierozwagi może kosztować życie.

 

Od początku maja tego roku utonęło już 146 osób. Tylko w lipcu życie w wodzie straciło 68 osób. W niedzielę 5 lipca pobyt nad wodą dla 26 osób zakończył się tragedią. To był najczarniejszy dzień w tym roku nad wodą.

Synoptycy prognozują, że przed nami kolejne ciepłe dni. Słoneczna aura zachęca nas do relaksu nad rzekami, jeziorami czy morzem. Apelujemy do wszystkich, którzy będą wypoczywać na plażach ? korzystajcie z tego wypoczynku z rozsądkiem!

Brak ostrożności, przecenianie swoich umiejętności, a przede wszystkim alkohol to najwięksi wrogowie bezpieczeństwa nad wodą. W ubiegłym roku co 4 osoba (157 osób), które utonęły, znajdowała się w stanie nietrzeźwości. Najczęstszymi przyczynami tragedii były również: kąpiel w miejscu niestrzeżonym (104 ofiary), nieostrożność podczas przebywania nad wodą (56 ofiar), nieostrożność w czasie łowienia ryb (41 ofiar) oraz kąpiel w miejscu zabronionym (36 ofiar).

Kilka ważnych zasad

By zadbać o własne bezpieczeństwo, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Unikajmy niestrzeżonych kąpielisk i akwenów, na których obowiązuje zakaz pływania. Wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem naszym i naszych dzieci czuwa ratownik.

Pod żadnym pozorem nie wolno pływać po alkoholu i narkotykach. Pamiętajmy również, by nie wskakiwać do wody rozgrzanym ? różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Nie kąpmy się w wodzie, której temperatura nie przekracza 14 stopni Celsjusza.

 

info za Ministerstwem Spraw Wewnętrznych

 

 

Spot pt. "Baw się, myśl, żyj ", dołączony do informacji, to filmik który zajął pierwsze miejsce w konkursie pt. "Niezatapialni" o bezpieczeństwie nad wodą zorganizowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jego autorzy to uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgminazjalnych nr 1 z Łasku.