5 jednostek OSP z powiatu kraśnickiego dostanie nowe, średnie wozy bojowe

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pod koniec lutego Zarząd Województwa Lubelskiego i Wojewódzki Oddział Związku OSP podpisały umowę dotyczącą zakupu samochodów ratowniczo – gaśniczych. Trafia one do 43. jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Lubelszczyzny. 5 z nich przyjedzie do powiatu kraśnickiego.

Samochody w sumie kosztować będą 32 mln zł. Z tego 19 mln to unijna dotacja w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałe, również niemałe środki, wyłożą samorządy gminne, które sprawują pieczę nad poszczególnymi jednostkami.

Będą to 43 średnie i 4 ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze. Na teren naszego powiatu przyjadą te pierwsze. Jak zaznaczyliśmy już na wstępie, trafią one do 5 naszych jednostek OSP. Wzbogacą się o nie OSP Stróża (gmina Kraśnik), OSP Rzeczyca Księża (gmina Trzydnik Duży), OSP Boby (miasto i gmina Urzędów), OSP Blinów (gmina Szastarka) i OSP Dzierzkowice Wola (gmina Dzierzkowce).

– Na nowy sprzęt czekają strażacy i mieszkańcy. Cieszę się, że strażacy potrafią sięgać po to, co poprawi ich sprawność, usprawni działanie operacyjne wtedy, kiedy trzeba nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Społeczeństwo będzie czuło się bezpieczniej wiedząc, że taki sprzęt jest dostępny – podkreśla Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

Ochotnicze straże pożarne, między innymi dzięki wsparciu samorządów lokalnych, nieustannie polepszają zarówno swoją bazę, jak i wyposażenie. Potrzeby w tym zakresie wciąż są jednak duże. Jeśli chodzi tylko o samochody, to średnia wieku pojazdów będących w dyspozycji strażaków ochotników to 34 lata.

 

Na zdjęciu samochód ratowniczo-gaśniczy, który kilka lat temu zakupiono dla OSP Gościeradów.