170 strażaków ochotników szkoliło się w Urzędowie

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W sobotę 4 marca w Urzędowie, po raz pierwszy w naszym regionie, odbyły się warsztaty ratownicze pod nazwą "TERMOSAW 2017". Chodziło o zapoznanie się z nowinkami sprzętowymi, systemowymi oraz doskonalenie umiejętności z zakresu obsługi pił łańcuchowych. W warsztatach uczestniczyło 170 strażaków z powiatów kraśnickiego, lubelskiego, opolskiego i janowskiego, reprezentujących w sumie 36 jednostek ochotniczych straży pożarnych.

Impreza podzielona była na trzy bloki: wykłady i prezentacje, praktyczne pokazy oraz doskonalenie umiejętności pracy i obsługi pił łańcuchowych w pobliskim lesie.

 

 

W ramach pierwszego bloku strażacy zapoznawali się z nowym systemem alarmowania jednostek osp, z działaniem kamer termowizyjnych oraz teorią obsługi i zasadami bhp przy pracy piłami łańcuchowymi. Później odbył się pokaz stabilizacji pojazdów podczas trudnych wypadków drogowych, pokaz gaszenia palącego się samochodu przy pomocy najnowszego sprzętu oraz pracy z kamerami termowizyjnymi w zadymieniu.

 

 

Po pokazach strażacy pojechali do lasu, gdzie doskonalili umiejętności powalania drzew oraz przerzynki, bardzo potrzebne na przykład podczas burz, kiedy mają dużo pracy przy usuwaniu połamanych gałęzi oraz drzew wywróconych przez wiatr.

Na zakończenie omówiono warsztaty podczas wspólnego ogniska.

- Bardzo dużo pozytywnych komentarzy od uczestników warsztatów motywują do dalszego tak intensywnego działania naszej jednostki. Obiecaliśmy kolejna edycję warsztatów w przyszłym roku, ale już w innej tematyce, w innym miejscu i na większą skalę. Chciałem podziękować wszystkim strażakom uczestniczącym za przybycie, a w szczególności tym organizujących z naszych dwóch super współpracujących jednostek: Miejskiej OSP w Kraśniku i OSP Urzędów - mówi Łukasz Gałkowski, naczelnik Miejskiej OSP w Kraśniku.

Obie jednostki, Miejską OSP w Kraśniku oraz OSP w Urzędowie, w organizacji warsztatów wsparły: Nadleśnictwo Kraśnik, Starostwo Powiatowe w Kraśniku, Miasto Kraśnik i Miasto i Gmina Urzędów.

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: Kamil Sobieszczański/Kraśnickie Ratownictwo