Na drodze krajowej nr 19 przeciążonym pojazdom trudniej będzie uniknąć mandatu.

Na sygnale
Narzędzia
Czcionka

DK19_BUB_6805Kierowcy przemierzający trasę między Kraśnikiem a Janowem zauważyli pewnie dwie metalowe konstrukcje ?rozpięte? nad drogą krajową nr 19 w okolicach miejscowości Mosty. Na dodatek konstrukcje wyposażone w kamery. Nie będą one jednak służyć radarowemu pomiarowi prędkości, czego obawiało się wielu kierowców, ale będą elementem systemu pomagającego wyłapywać przeciążone pojazdy.

Zbyt mocno obciążone samochody ciężarowe, które nie tylko powodują zagrożenie w ruchu, ale przyczyniają się do dewastacji nawierzchni, to plaga polskich dróg. Walczyć z tym procederem próbuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.DK19_BUB_6785 Z pomocą w tym względzie przychodzi jej nowoczesna technologia. Rozstawione już w ubiegłym miesiącu na trasie nr 19 między Stróżą a Polichną konstrukcje, to tylko jeden z elementów systemu, który pomoże wyłapać auta o zbyt dużej masie.
Henryk Wereski, kierownik rejonu Kraśnik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad: W nawierzchnię drogi wmontowane są specjalne czujniki, które pozwolą na wstępną ocenę ciężaru pojazdów. Jeśli wskażą one, że obowiązujące normy zostały przekroczone, to dzięki czujnikom i kamerom taki pojazd zostanie zidentyfikowany, a ustawiona na parkingu w Mostach Inspekcja Transportu Drogowego będzie mogła poddać go bardziej gruntownej kontroli. Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się ograniczyć niszczenie dróg, na których remonty wydajemy ogromne pieniądze.