Liśnicka OSP przyjęta do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W połowie grudnia Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej podjął decyzję o włączeniu niemal 50 nowych jednostek OSP do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Znalazła się wśród nich Ochotnicza Straż Pożarna z Liśnika Dużego.

- Pomysł, by starać się o wejście do systemu, zrodził się wśród naszych strażaków kilka lat temu i sukcesywnie, małymi kroczkami do tego celu dążymy. Walczymy dzielnie na wielu frontach, gdzie trzeba pomagać ludziom, nieustannie szkolimy się, pozyskujemy nowy sprzęt. Mamy 4 zastępy, które mogą podejmować działania niezależnie od siebie. Starania o włączenie do KSRG to także chęć wypłynięcia na szersze wody, jakaś nobilitacja, prestiż dla jednostki – powiedział nam jesienią ubiegłego roku Tomasz Najs, prezes OSP Liśnik Duży.

Formalnie starania o włączenie liśnickiej OSP do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego ruszyły 30 sierpnia 2017 r. Tego dnia porozumienie w tej kwestii podpisali wójt gminy Gościeradów Mariusz Szczepanik, komendant powiatowy PSP Artur Bis i prezes OSP Liśnik Duży. Ostateczna decyzja należała do Komendanta Główny Państwowej Straży Pożarnej. Ta okazała się pozytywna i zapadła, jak już wspomnieliśmy, w połowie grudnia.

- Bardzo cieszymy się, że kolejna nasza jednostka jest krajowym systemie ratownictwa. To na pewno poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, myślę że nie tylko naszej gminy, bo jednostki należące do KSRG kierowane są także do akcji poza jej teren. To wiąże się także z większymi wydatkami z naszej strony. Ten najpoważniejszy w najbliższym czasie to zakup nowego średniego samochodu dla jednostki. Na ten cel już zarezerwowaliśmy w budżecie 300 tys. zł jako udział własny. O resztę, około 450 tys. zł, będziemy starać się wspólnie z jednostką ze źródeł zewnętrznych – zapowiada Mariusz Szczepanik, wójt gm. Gościeradów.

OSP Liśnik została drugą w gminie Gościeradów (po OSP Gościeradów) i siedemnastą w Powiecie Kraśnickim jednostką OSP działającą w ramach KSRG. PB

 

Na zdjęciu strażacy z liśnickiej jednostki podczas ćwiczeń. foto OSP Liśnik