Ogłoszenie

Strażacy ćwiczyli ratownictwo lodowe na Zalewie Kraśnickim

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W godzinach porannych przechodnie telefonicznie zawiadamiają dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku o wypadku na zamarzniętym akwenie Zalewu Kraśnickiego. Z informacji zgłaszającego wynika, że jeden z wędkarzy wszedł na pokrywę lodową i załamał się pod nim lód. Zadysponowane na miejsce zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Kraśniku oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych podejmują działania ratownicze – tak w dużym skrócie wyglądał scenariusz strażackich ćwiczeń przeprowadzonych w dniach 28 – 30 stycznia na terenie Zalewu Kraśnickiego.

Celem ćwiczeń było podniesienie poziomu i efektywności prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych, jak również stanu wyszkolenia Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Kraśniku oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kraśnickiego.

- Głównym zadaniem stawianym uczestnikom ćwiczeń była pomoc osobom, które znalazły się w wodzie w wyniku załamania się lodu na zamarzniętym zbiorniku wodnym. Doskonalono umiejętności bezpiecznego poruszania się po lodzie z wykorzystaniem sań lodowych oraz stosowania innego dostępnego sprzętu ratowniczego – takiego jak drabiny pożarnicze, sprzęt alpinistyczny – informuje st. kpt. Piotr Michałek, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Kraśniku.

 

 

Jednym z epizodów ćwiczeń było również udzielenie pomocy osobie poszkodowanej bez przyrządów, a z wykorzystaniem ubrań, gałęzi.

- Szczególną uwagę zwracano na przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa higieny pracy zwłaszcza w zakresie stosowania środków ochrony indywidualnej strażaków w czasie działań na zamarzniętych akwenach. Nie mniej ważna była właściwa taktyka ratownicza z jednoczesnym wykorzystaniem dostępnego sprzętu (sań lodowych, lin, rzutek oraz sprzętu ratownictwa medycznego) – wyjaśnia st.kpt. Michałek.

Podczas jednego z trzech dni ćwiczeń strażaków odwiedziła kilkudziesięcioosobowa grupa dzieci wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kraśniku. Korzystając z obecności najmłodszych funkcjonariusze w ramach akcji prewencyjnej „Bezpieczne ferie 2019” omówili zasady bezpiecznego zachowania się podczas spędzania ferii zimowych, zwracali szczególną uwagę na zasady zachowania się na zamarzniętych akwenach.

 

 

- Uczyli jak zachować się w przypadku zarwania się lodu prezentując techniki ratownicze używane podczas udzielania pomocy osobom znajdujących się w bezpośrednim zagrożeniu. Dzieci miały okazję zobaczyć samochody oraz sprzęt ratowniczy używany przez strażaków podczas akcji ratowniczych na lodzie. Ponadto w ramach pogadanki edukacyjnej poruszono treści związane nie tylko z bezpiecznym zimowym wypoczynkiem, ale również nawiązano do problematyki związanej z pożarami budynków mieszkalnych, w szczególności zagrożeń związanych z tlenkiem węgla – informuje rzecznik PSP Kraśnik.

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały ulotki z poradami dotyczącymi bezpiecznego zimowego wypoczynku.

 

 

Najnowsze ogłoszenia