Kraśnik. Przejmują konta na portalach społecznościowych i wyłudzają dostęp do elektronicznych operacji bankowych

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Internet i portale społecznościowe to jedno z tych miejsc, gdzie oszuści mają duże pole do popisu. Przejmują konta użytkowników i wykorzystują je do wyłudzania dostępu do elektronicznych operacji bankowych. Ich ofiarami padają także osoby z naszego terenu. Tyko w ostatnim przypadku kobieta, która złożyła zawiadomienie do kraśnickiej policji straciła 700 zł.

Policjanci z kraśnickiej komendy prowadzą podobnych postępowań. Najnowsze zgłoszenie miało miejsce w tym tygodniu.

- Sprawca oszustwa z przejętego profilu na portalu społecznościowym, podszywając się pod znajomego, wykorzystał komunikator i przesłał prośbę o podanie kodu BLIK potrzebnego do zrealizowania zakupów. Pokrzywdzona sądząc, iż kontaktuje się z nią dobry znajomy podała kod do transakcji elektronicznej i straciła w ten sposób kwotę 700 zł – informuje asp.sztab. Janusz Majewski z KPP Kraśnik.

W podobny sposób oszukanych od początku roku zostało 3 osoby, a kilka zgłosiło usiłowanie oszustwa.

- Mechanizm działania oszustów za każdym razem był bardzo podobny. Przestępcy poprzez przejęcie dostępu do komunikatora internetowego powiązanego z kontem jednego z portali społecznościowych rozsyłają do zgromadzonych w komunikatorze naszych kontaktów fałszywe prośby o przelanie pieniędzy lub podanie jednorazowego kodu BLIK umożliwiającego dokonanie transakcji finansowej. Mając pełne zaufanie do osoby proszącej o pożyczkę lub pomoc w szybkiej transakcji osoby pokrzywdzone przelały pieniądze lub przekazały kod dostępowy do transakcji – dodaje asp.sztab. Majewski.

Policja przestrzega przed podawaniem jakichkolwiek dostępów do kont bankowych i udostępniania kodów do operacji elektronicznych. Należy również zwrócić uwagę na właściwe zabezpieczenie haseł do portali społecznościowych i komunikatorów internetowych.