Ogłoszenie

Uwaga na fałszywe wiadomości. Można stracić pieniądze

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Oszuści stosują przeróżne metody, aby wyłudzić od nas pieniądze. W pośpiechu dokonując opłaty, można stracić nawet kilka tysięcy złotych. Zachowajmy ostrożność i chrońmy swoje mienie. W ostatnim czasie mieszkańcy naszego powiatu stracili spore sumy dając się nabrać oszustom.

O tym, że korzystając z zakupów internetowych należy zachować ostrożność i dokładnie weryfikować przesyłane do nas informacje od rzekomych sprzedawców, czy też firm dostarczających przesyłki przekonała się 24-latka, która straciła 1200 zł. Kobieta na swój numer telefonu otrzymała wiadomość tekstową od firmy kurierskiej, w której zawarta była informacja o tym, że wysłana paczka przekroczyła wagę i trzeba dopłacić kwotę 1,16 zł. Przesłany sms zawierał link, po jego otwarciu pokazała się informacja o niedopłacie oraz możliwość wyboru sposobu zapłaty. 24-latka nieświadoma zagrożenia ze swojego konta bankowego dokonała przelewu żądanej kwoty. Jak się później okazało z jej konta na wskazany w linku numer konta została przelana znacznie większa suma, bo 1200 zł. Po zauważeniu nieprawidłowości 24-latka natychmiast skontaktowała się ze swoim bankiem, fakt podejrzenia oszustwa zgłosiła również na policję.

Dużo większą kwotę stracił w podobny sposób mieszkaniec Kraśnika. On także otrzymał wiadomość sms  o konieczności dopłaty za przesyłkę, którą pokrzywdzony próbował dokonać logując się na podany w wiadomości link strony internetowej w wyniku czego z jego rachunku bankowego zniknęło 5800 zł.

Pieniądze straciła także mieszkanka Annopola. Jak ustalili policjanci, kobieta po kontakcie ze znajomą poprzez komunikator jednego z portali społecznościowych przekazała na jej prośbę kod BLIK do płatności internetowych. Dopiero po sprawdzeniu stanu konta pokrzywdzona zauważyła, że brakuje jej kwoty 500 zł, wykorzystanej przy użyciu kodu internetowego. Po rozmowie telefonicznej ze znajomą, której rzekomo udostępniła kod płatniczy okazało się, że żadnej prośby o udostępnienie takiego kodu jej znajoma nie wysyłała, a ktoś wykorzystał jej kontakt na komunikatorze do oszustwa.

Policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy wykorzystują różne metody do tego, by dobrać sie do naszych pieniędzy. Warto być ostrożnym i dokładnie sprawdzać każdą sytuację, w której musimy dokonać płatności internetowych czy z wykorzystaniem kart płatniczych.

Najnowsze ogłoszenia