Policyjna akcja "Bezpieczny przejazd kolejowy". Jak zachowywali się kierowcy na rogatkach?

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Policjanci z kraśnickiej drogówki w ramach działań prewencyjnych wraz ze Służbą Ochrony Kolei przeprowadzili w ubiegłym tygodniu akcję „Bezpieczny przejazd kolejowy”. Policjanci zwracali szczególną uwagę na kierujących, którzy nie reagowali na oznakowanie przejazdu znakiem STOP oraz informacją, iż rogatka jest uszkodzona.

Jako miejsce działań wybrano przejazd kolejowy w Rzeczycy Ziemiańskiej. Działania zostały zainicjowane przez PKP Linie Kolejowe S.A. w miejscu, gdzie może dochodzić do niebezpiecznych zdarzeń. Zainstalowane urządzenia zabezpieczające skrzyżowanie traktu kolejowego i drogowego miały awarię i miejsce zostało oznaczone tablicami ostrzegawczymi „Rogatka uszkodzona” oraz znakami STOP.

Jednak  wielu kierowców, pomimo szczególnego oznakowania tego miejsca nie zachowywało zasad bezpieczeństwa i nie reagując na ustawione znaki, bez zatrzymania i zwrócenia szczególnej uwagi pokonywało przejazd. Policjanci reagowali zatrzymaniem pojazdów, których kierowcy łamali przepisy drogowe i wystawiali mandaty karne. W trakcie dwugodzinnej akcji 6 kierowców zostało zdyscyplinowanych karami pieniężnymi, jeden został pouczony - informuje rzecznik kraśnickiej komendy asp. szt. Janusz Majewski.

Przyczyną większości wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest nieostrożność kierowców.

Lekceważenie i niestosowanie się do znaku „STOP”, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów to główne grzechy kierowców samochodów. Tak samo często zachowują się piesi i rowerzyści. Pamiętajmy, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów - przestrzegają policjanci.