Ogłoszenie

Miała dostać prezent od Amerykanina, straciła kilkanaście tys. zł

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Po raz kolejny kraśniccy policjanci ostrzegają przed oszustami, działającymi za pośrednictwem portali społecznościowych. Przez oszusta, który przez internet podał się za amerykańskiego pracownika platformy wiertniczej, mieszkanka powiatu kraśnickiego straciła kilkanaście tysięcy złotych.

Mieszkanka powiatu kraśnickiego poznała w internecie mężczyznę podającego się za amerykańskiego pracownika platformy wiertniczej jednego ze światowych koncernów z USA.

Po trwającej jakiś czas znajomości, mężczyzna na początku sierpnia napisał do zauroczonej kobiety, że wysłał jej urodzinową paczkę z kwiatami, prezentami i pieniędzmi. Nieoczekiwanie jednak po wysłaniu przesyłki, napisał do niej, że paczka "utknęła" na terytorium Ukrainy i aby dotarła szczęśliwie do Polski, trzeba wpłacić równowartość ponad 3 tysięcy euro na konto w banku ukraińskim, które podał kobiecie.

Ta  nieświadoma jego złych zamiarów spełniła prośbę i przelała pieniądze. Po kilku dniach jednak zamiast przesyłki, otrzymała wiadomość od firmy kurierskiej, że musi przelać jeszcze 15 000 euro. Kiedy zorientowała się, że może to być oszustwo, odpisała że pieniędzy nie wyśle. Wtedy prawdopodobnie nieistniejąca w rzeczywistości firma zaczęła straszyć ją karami.

- Mieszkanka powiatu kraśnickiego skontaktowała się z internetowym znajomym, który nie dawał za wygraną i prosił o kolejne pieniądze twierdząc, że „dogadał się”  z firmą kurierską i tym razem prosił „jedynie” o 9000 euro. - informuje mł. asp. Paweł Cieliczko z kraśnickiej komendy.

Kobieta tym razem postanowiła zgłosić to wszystko do kraśnickiej jednostki Policji. Na dziś straciła ona kilkanaście tysięcy złotych. Teraz sprawą zajmują się policjanci.

 

Policjanci ostrzegają!

Oszuści internetowi próbują różnych sztuczek wykorzystując coraz to nowsze metody. Często zdarza się, że swoje cele wyszukują za pomocą portali społecznościowych. Korespondują z przyszłą ofiarą, wzbudzają zaufanie, zaprzyjaźniają się, a następnie pod różnymi pretekstami próbują wyłudzić pieniądze, na ogół w niemałych kwotach.

Historie jakie oszuści wymyślają  są przeróżne. Opowiadają na przykład o problemach z zablokowanym kontem bankowym, proszą o uiszczenie  różnych opłat  za wysłanie wartościowej paczki, która  rzekomo „utknęła" gdzieś na granicy. Co ciekawe, opłaty te są często bardzo wysokie, a  sprawcy posługują się obcymi walutami np. euro lub amerykańskimi dolarami. Tak zmanipulowana osoba wykonuje  bez zastanowienia polecenia  internetowego oszusta, który podając przeróżne konta bankowe zarejestrowane w różnych częściach świata wyłudza w ten sposób  znaczne sumy pieniędzy. Wiele ofiar zaciąga nawet wysokie kredyty bankowe. Zdarza się to nie tylko kobietom ale i mężczyznom.

Sprawcy wysyłają fałszywe zdjęcia, pokazują domy z adresem. Wszystko po to, by uśpić czujność ofiary i w ten sposób wyłudzić pieniądze. Najlepiej jednak nie ulegać chwilowemu zauroczeniu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym zupełnie osobom.

Najnowsze ogłoszenia