Ogłoszenie

Przed świętami przechodzień znalazł dwóch przemarzniętych bezdomnych. Niestety jeden z nich nie przeżył

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dwóch leżących bezdomnych odnalazł dzień przed wigilią na terenie pustostanu w Kraśniku przypadkowy przechodzień. Ponieważ mężczyznom groziło wyziębienie, zaalarmował służby. Pomimo natychmiastowej reanimacji, życia 62-latka nie udało się uratować. Drugi z mężczyzn, 53-latek, trafił do szpitala.

W środę 23 grudnia jeden z przechodniów w okolicy pustostanu na terenie Kraśnika przy al. Niepodległości zauważył dwóch leżących mężczyzn. Zaniepokojony ich losem zadzwonił na numer alarmowy. Na miejsce zostali skierowani dzielnicowi kraśnickiego komisariatu. Policjanci zastali na miejscu  62 i 53 latka.  Z mężczyznami nie można było nawiązać kontaktu słownego, a jeden z nich był bez butów.

Ponieważ obaj wykazywali oznaki wyziębienia, wezwana została karetka pogotowia. Jeden z policjantów użył koca termicznego, przykrywając nim do czasu przybycia kolejnej załogi ratowników.

Sytuacja 62-latka okazała się na tyle poważna, że konieczna była interwencja lotniczego pogotowia ratunkowego. Niestety, mężczyzna zmarł po przetransportowaniu do szpitala.

Z kolei 53-latek przebywa na oddziale szpitalnym w stanie niezagrażającym jego życiu i wymaga dalszej hospitalizacji. Nie jest wykluczone, że wcześniej mężczyźni spożywali alkohol.

Apelujemy o to by nie być obojętnymi wobec tych, którzy zwłaszcza teraz, mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować życie.

- Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej. - apelują policjanci.

Służby można również powiadomić za pomocą platformy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że nie dotyczy to interwencji pilnych lub gdzie zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie. Od ubiegłego roku na KMZB dostępna jest nowa kategoria zgłoszenia: OSOBA BEZDOMNA WYMAGAJĄCA POMOCY. Można skorzystać z tej opcji, gdy jesteśmy w posiadaniu informacji o miejscu, gdzie osoby takie mogą przebywać, koczować czy też spać. Nanosząc tą kategorię zgłoszenia na mapie policja zweryfikuje informację, kilkukrotnie uda się we wskazaną lokalizację i podejmie odpowiednie kroki, aby pomóc takim osobom. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest przez stronę internetową oraz aplikacje na systemach iOS i Android.

Najnowsze ogłoszenia