Chciała kupić kryptowaluty, została z pustym kontem i pożyczką

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ponad 30 tysięcy złotych straciła 38-latka z powiatu kraśnickiego. Kobieta chciała zakupić kryptowalut, a skończyło się na tym, że sprawcy przejęli jej konto i przelali pieniądze na kontrolowany przez siebie rachunek prawdopodobnie na Cyprze. Policjanci ustalają teraz szczegóły tej transakcji i szukają sprawców.

W poniedziałek 15 lutego do kraśnickiej jednostki zgłosiła się 38-letnia mieszkanka powiatu kraśnickiego.

Jak powiedziała policjantom, chciała zakupić Bitcoiny czyli Internetową walutę. W tym celu kilka dni wcześniej zarejestrowała się poprzez odnalezioną w sieci stronę podając tam swoje dane osobowe. Jak się okazało był to początek karuzeli, przeskakiwania ze strony na stronę która zakończyła się wyczyszczeniem konta.

Najpierw z mieszkanką powiatu skontaktowała się kobieta, która zaproponowała dokonanie przelewu wstępnego na wskazany rachunek bankowy w kwocie ponad tysiąca złotych. Po wpłacie, do kobiety rozdzwoniły się telefony od rzekomych doradców biznesowych. Następnie została poproszona o wejście na kolejną stronę, a w trakcie rozmowy, została tak pokierowana, że przekazała przy tej okazji numer swojej karty kredytowej.

Wskutek powstałych problemów z rejestracją na kolejnych stronach, rzekomi doradcy polecili 38-latce zainstalowanie aplikacji na komputerze co też uczyniła. Dzięki temu sprawcy mogli dokonać przelewu pieniędzy z konta, a także zaciągnęli pożyczkę na zgłaszającą. Łącznie kwota poniesionych strat wyniosła ponad 30 tysięcy złotych, pieniądze trafiły prawdopodobnie na cypryjskie konto.

- Policjanci przyjęli zawiadomienie w tej sprawie, prowadzone będą czynności mające na celu ustalenie sprawców tego procederu. - mówi młodszy aspirat Paweł Cieliczko z kraśnickiej komendy - Apelujemy o rozwagę wobec rosnącej fali podobnych zdarzeń. Coraz więcej naszego życia codziennego przenosi się do sfery wirtualnej rzeczywistości. Tam często zapominamy o codziennym rozsądku. Szybko ufamy nieznanym serwisom, osobom, przekazujemy swoje dane, a to właśnie takie zachowania sprawiają, że cyberprzestępcy odnajdują się coraz lepiej w Internecie i udaje im się oszukać coraz więcej osób, co gorsza - skutecznie. Niepokojące jest również to, że z coraz większą śmiałością powierzamy swoje dane, konta bankowe i duże kwoty pieniędzy w zupełnie niesprawdzone miejsca. Apelujemy o to, aby stronić od takich sytuacji, minimalizować ryzyko, uważać na psychomanipulacje, a także unikać wszelkich ofert, które mają przynieść błyskawiczny zysk po przelaniu pieniędzy. Przestępcy są coraz sprytniejsi i coraz częściej za takimi przestępstwami stoją zorganizowane grupy, często działające poza granicami kraju. W przypadku wątpliwości doradźmy się w autoryzowanych placówkach nie szukajmy przypadkowych porad w sieci na własną rękę, to może zakończyć się dla nas całkowitą utratą wszystkich oszczędności. - przypominają policjanci.