Ogłoszenie

Oszuści nie dają za wygraną, mieszkańcy nie dają się nabrać

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kolejne próby wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta" miały miejsce w ciągu ostatnich kilku dni na terenie powiatu kraśnickiego. Po raz kolejny oszuści próbowali naciągnąć osoby starsze by wzbogacić się ich kosztem.

Funkcjonariusze w ciągu kilku dni otrzymali kilkanaście informacji od zaniepokojonych mieszkańców z terenu powiatu, którzy mówili, że dzwonią do nich na telefony stacjonarne osoby podające się za policjantów. Wypytują o stan konta, oszczędności i kosztowności. Pretekst do rozmowy ze strony sprawców jest różny:  sugerują udział że rozmówca bierze udział w tajnej akcji, twierdzą że osoba nie stawiła się na wezwanie, chcą przyjść na wywiad do domu i wiele innych. 

Oszuści często proszą też w trakcie rozmowy o wykręcenie numeru 997 bądź 112. Dość często w takich przypadkach, starsza osoba nie rozłącza się, tylko wybiera nowy numer i dalej nieświadomie pozostaje ze sprawcą na linii.

Tym razem mieszkańcy okazali się czujni. Udało im się rozłączyć, a następnie skontaktować z numerem alarmowym i Policją.

- Niemniej prosimy o rozsądek i zachowanie czujności w przypadku takich telefonów. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy.  Jeśli odbierzemy telefon z taką prośbą, poinformujmy o tym służby oraz rodzinę. Można też udać się w przypadku wątpliwości na najbliższą jednostkę Policji. Apelujemy również do młodszych ludzi, aby uwrażliwiali swoich rodziców, dziadków i bliskich na takie sytuacje, gdyż przede wszystkim starsze osoby często łatwo ulegają manipulacjom i przekazują pieniądze przestępcom. - mówi młodszy aspirant Paweł Cieliczko

W związku z wcześniejszymi atakami policjanci z Kraśnika prowadzą szereg działań profilaktycznych, w szczególności dzielnicowi starają się dotrzeć szczególnie do osób starszych, w trakcie pandemii jest to utrudnione ale przekazują ulotki informacyjne, prowadzą rozmowy telefonicznie a także podczas sprawdzenia kwarantann  i realizacji innych czynności służbowych. Kierowane są też pisma do kościołów z apelami o ostrożność przed takimi oszustwami.

Najnowsze ogłoszenia