Ogłoszenie

Zainstalował aplikację i stracił pieniądze

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Niemal 36 tysięcy złotych stracił 46-letni mieszkaniec Kraśnika, który dał się namówić na zainstalowanie programu przejmującego kontrolę nad jego komputerem Anydesk. Sprawcy zabrali z konta nie tylko oszczędności pokrzywdzonego, ale zaciągnęli też na niego kredyt.

46-latek próbował swoich sił przy inwestycji w kryptowaluty. W styczniu 2022 roku po uprzednim wysłaniu kilku emaili zadzwonił do niego konsultant, który zaproponował, że pomoże wypłacić ulokowane środki. Warunkiem było zainstalowanie programu Anydesk, który umożliwia przejęcie kontroli nad komputerem. Konsultant instruował pokrzywdzonego z kilku numerów telefonu, co ma robić.

- 46-latek zainstalował program, następnie zaakceptował zgody na dostęp do swojego komputera, konsultant zapewniał, że to bezpieczne i żeby się nie obawiał. Okazało się, że na koncie pojawiały się transakcje finansowe na jeden z serwisów finansowych. Kiedy 46-latek zadzwonił zaniepokojony do konsultanta serwisu, ten powiedział mu, że to może być oszustwo. - relacjonuje młodszy aspirant Paweł Cieliczko.

Okazało się, że z konta pokrzywdzonego zniknęły jego oszczędności, ale także  został zaciągnięty kredyt. Całość kwoty - niemal 36 tysięcy złotych - zniknęła z konta. Pokrzywdzony mężczyzna postanowił zawiadomić o tym fakcie organy ścigania. Policjanci z kraśnickiego komisariatu prowadzą czynności mające na celu odnalezienie sprawcy.

- Przestrzegamy, przed instalowaniem jakichkolwiek aplikacji, w tym takich które umożliwiają przejęcie kontroli nad naszym komputerem. Zwróćmy uwagę na to, że wtedy obca osoba zdobywa dostęp do wszystkich naszych danych, a także może zobaczyć każdą operację jaką wykonujemy na komputerze. Nie dajmy się oszukać wizją zarobku, gdyż oszuści właśnie na to liczą. - informują policjanci.

Najnowsze ogłoszenia