Ogłoszenie

Więcej kradzieży, mniej zdarzeń na drogach

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dowództwo kraśnickiej policji podczas spotkania z funkcjonariuszami, władzami samorządowymi, przedstawicielami sądu i prokuratury podsumowało swoje działania w 2022 roku.

Odprawa roczna odbyła się w budynku kraśnickiej komendy. Wzięli w niej udział starosta Andrzej Rolla, burmistrz Wojciech Wilk, prokurator rejonowy Małgorzaty Dziedzic, prezes Sądu Rejonowego w Kraśniku Anna Plewa. Uczestniczyli także policjanci i pracownicy kraśnickiej jednostki, z komendantem Jackiem Figlem.

Jeśli wziąć pod uwagę przestępczość na terenie powiatu to utrzymała się ona w minionym roku na podobnym poziomie, a wykrywalność przestępstw w porównaniu z rokiem 2021 wzrosła.

Najczęściej była to przestępczość kryminalna, a zwłaszcza kradzieże. Zaznaczono też sukcesy w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. W 2022 roku zatrzymano kilkudziesięciu podejrzanych i prowadzone było kilkadziesiąt postępowań karnych związanych z narkotykami typu marihuana (w tym plantacje), metaamfetamina, amfetamina, mefedron, metafedron.

Ale działania policji to także prewencja. Jak się okazuje na naszym terenie do służby patrolowej  i obchodowej skierowana została dużo większa liczba policjantów niż średnia województwa. Także średni czas reakcji na zdarzenia pilne jest szybszy niż średnia województwa. Niestety kraśniccy policjanci mieli dużo więcej pracy niż rok wcześniej - liczba przeprowadzonych interwencji zwiększyła się bowiem z 9586 w 2021 roku do 9833 rok później.

Mieszkańcy zgłaszali je nie tylko tradycyjnymi metodami ale chętnie - 1242 razy - korzystali z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Nadal występowały zdarzenia związane z przemocą domową. W związku z tym policjanci założyli 126 niebieskich kart, zatrzymano 69 sprawców przemocy, 51 razy wydano w związku z tym zakazy bądź nakazy m.in. aresztu.

Funkcjonariusze odbyli 692 działania profilaktyczne z uczniami, seniorami, mieszkańcami powiatu, uczestniczyli w festynach, targach pracy, wymienione zostały ważniejsze z nich jak działania chroniące przed oszustami , konkursy czy też debaty społeczne z zakresu bezpieczeństwa.

Znaczącą zmianę na plus zauważono w zdarzeniach związanych z ruchem drogowym. Ich liczba znacząco zmalała, a jako jedną z ważniejszych powodów policjanci wskazują otwarcie drogi ekspresowej S-19 i poprawę infrastruktury drogowej na terenie powiatu.

Liczba ofiar śmiertelnych w wyniku zdarzeń drogowych jest na zbliżonym poziomie do lat poprzednich i w 2022 roku było to 5 osób. Policjanci rocznie obsługiwali kilkaset kolizji a najczęstszym rodzajem wypadków było uderzenie boczne nierzadko powiązane z nieustąpieniem pierwszeństwa, a jedną z dominujących przyczyn prędkość. Ważnym dla skutecznego działania policjantów jest sprzęt jakim się posługują. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku do naszej drogówki trafiły dwa nowe motocykle BMW R1250 RT.

Działania kraśnickiej policji to także udział w ważnych lokalnie i nie tylko wydarzeniach. Nasi funkcjonariusze pomagali w ubiegłym roku m.in. w sprawnym przeprowadzenie wyścigu Tour de Pologne, angażowali się w działania i zbiórki na rzecz uchodźców z Ukrainy, brali też udział w ochronie granicy państwowej w czasie kryzysu migracyjnego.

Policjanci przygotowują się także do działań związanych z właściwym przebiegiem wizyt różnych osób w związku z przypadającymi na ten rok wyborami.

Najnowsze ogłoszenia