Ekipa Spice Gears wróciła z zawodów First Robotics Competition z nagrodą od sędziów

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Mocno zmęczeni, ale w dobrych nastrojach i z nagrodą od sędziów wrócili wczoraj popołudniu do Kraśnika członkowie ekipy Spice Gears - Team 5883. W miniony weekend rywalizowali w Kanadzie w regionalnym etapie konkursu First Robotics Competition.

- Na początku mieliśmy małe problemy, ale szybko je rozwiązaliśmy. Od czasu gdy nasz robot był w pełni sprawny zdobywaliśmy najwięcej punktów spośród drużyn - relacjonuje przebieg zawodów Albert Skowron, jeden z członków ekipy Spice Gears.

Niestety w kolejnym etapie, gdzie zawierane były sojusze, na jedną z walk z udziałem "Richarda I" jeden ze "sprzymierzonych" robotów się nie stawił, a w kolejnej inny robot został poważnie uszkodzony i do końca meczu się nie ruszał.

 

Na zdjęciu Krystian Nowakowski i Rafał Paluch

 

Do awansu do finału konkursu w Stanach Zjednoczonych zabrakło naprawdę niewiele. Tylko jednego miejsca. Kraśniczanie zostali jednak zauważeni i docenieni. Dostali od sędziów prestiżową nagrodę "Judges Award 2016" za całokształt pracy: innowacje, postawę drużyny w zawodach, ale także social media, prezentację podczas imprezy, kontakt z innymi ekipami itd.

- 10 kg krówek, które przywieźliśmy z Polski, rozeszło się chyba w kwadrans. Przygotowaliśmy dla uczestników konkursu zabawę, w której odpowiadając na pytania dotyczące Polski mogli wygrywać żetony, które później na naszym stoisku wymieniało się na różne gadżety. Trzeba było na przykład  wskazać na mapie gdzie leży nasz kraj, wymienić kogoś ze znanych Polaków. Najczęściej padały odpowiedzi Jan Paweł II, wspominany był też Lech Wałęsa. Roberta Lewandowskiego niestety nikt tam nie zna, bo wszyscy graja w hokeja, a nie w piłkę nożną - wspomina Krystian Nowakowski.

Pod ogromnym wrażeniem całej imprezy są też mentorzy, który wspierali młodych konstruktorów tam na miejscu. 

- Nauczyliśmy się bardzo dużo, wiemy że mamy jeszcze bardzo dużo rzeczy do zrobienia, ale dowiedzieliśmy się też, że mamy fantastyczną młodzież, która potrafi sobie radzić w trudnych sytuacjach. Poza tym poznaliśmy niesamowitych ludzi, zobaczyliśmy jak organizuje się międzynarodową imprezę i jakim prestiżem cieszy się tam First Robotics Competition. Na pewno za rok będziemy chcieli tam wrócić i pokazać się z jeszcze lepszej strony - zapowiada Grzegorz Michałowski z Fundacji Wschodni Klaster Innowacji, jeden z mentorów kraśnickiej drużyny.

Przypomnijmy, że ekipę Spice Gears - Team 5883, która skonstruowała robota i rywalizowała w Kanadzie, tworzyła młodzież z kraśnickich Zespołu Szkół nr 3 oraz "Reja" i "Górki".