Tamten Wrzesień - widowisko patriotyczno-historyczne przyciągnęło tłumy mieszkańców. Foto, Wideo

Aktualności
Czcionka

Wrzesień to czas pamięci o wydarzeniach, które rozgrywały się na ziemiach polskich w 1939 roku. O bohaterskiej walce polskich żołnierzy z agresorami niemieckim i sowieckim oraz tragicznych losach ludności cywilnej. W tym roku pamięć o nich na naszym terenie uczczono w sposób szczególny, bo poprzez widowisko historyczno-patriotyczne „Tamten Wrzesień”.

Członkowie 4 grup rekonstrukcyjnych z kilku miast Polski przebrani w mundury i kostiumy, wyposażeni w imitacje broni i inne rekwizyty, czołgi, armaty, zaprzęg oraz oczywiście w specjalnie przygotowanej scenerii pokazali w pigułce jak wyglądał początek wojny na wschodnich terenach Polski. Wśród aktorów znaleźli się także starosta kraśnicki Andrzej Maj i ks. Grzegorz Stąsiek, proboszcz parafii w Stróży.

Zaczęło się od obrazu spokojnego wiejskiego życia, później była reakcji na wieści o wybuchu wojny, przybycie polskiego wojska, walka z wojskami niemieckimi, agresja sowiecka i w końcu przejmujący obraz eksterminacji ludności cywilnej i jeńców wojennych przez okupantów.

 

 

 

Z możliwości obejrzenia inscenizacji, którą przygotowano w Kolonii Pasiece (gmina Kraśnik), skorzystało wielu mieszkańców powiatu kraśnickiego. Poprzedziła ją mszą polowa z udziałem kombatantów.

Organizatorami wydarzenia byli: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Starostwo Powiatowe, Gmina Kraśnik oraz ks. Andrzej Mizura, proboszcz parafii w Popkowicach.

  

To jak widowisko wyglądało możecie zobaczyć na zdjęciach autorstwa Wojciecha Kozioła i Pawła Bielenia, odnajdziecie je tutaj, oraz na naszym filmiku, który zamieszczamy poniżej.